Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zepsuła się za szybko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale także najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz niekosztownych materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie formy znacznie usprawnia rozłożenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrać do do swojego budżetu biorąc pod uwagę znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, zmiany temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Największą niekorzyść ma wpływ pogody. Ze względu na opady lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem tracić kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać ułożony w poprawny sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele lat. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że główną rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały oraz żeby pełnił swoją rolę przez długi czas. Należy unikać tworzenia dużych przerw między nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary zalać piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy stempli oraz form. W ten sposób da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność i odporność na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki Toruń

Strona używa cookies
Ok