Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja do domu Toruń

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by był w przedziale 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z umiarem. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

Aby działanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji można dostać także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany i odpowiednio użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy na rok, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu ?

Na cenę klimatyzacji w domu ma wpływ wiele czynników. To nie jedynie cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodac też przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to przedsięwięcie długofalowe. Należy ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

Strona używa cookies
Ok