depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Także poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej aby był w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzacji. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki rodzaj klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz usunięcie go, kiedy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy na rok, aby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, oferuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok