enova365
15 września, 2020
Stomatolog Toruń
15 września, 2020

Kupujemy dom od developera

Kupujemy pierwszy dom. Na co zwracać uwagę.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po latach mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, domek mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy posiadają swój urok i urokliwe pomieszczenia. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest ważne. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok