Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony
Pojazdy uprzywilejowane kursy
30 stycznia, 2017
Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej
3 lutego, 2017

Narzędzia diamentowe Midan

Narzędzia diamentowe Urządzenia z warstwą diamentową Warszawa Wiertła koronowe
Obecnie praktycznie każda firma budowlana korzysta z nowoczesnych narzędzi diamentowych. Wykorzystuje się je do cięcia przeróżnego rodzaju tworzyw, np. gipsu, żelbetonu, glazury, żeliwa albo silikatu. Początkowo do produkcji takich narzędzi korzystano z łączników bazujących na żywicy, lecz praktycznie w ogóle nie były one tak odporne, ażeby ciągle je użytkować. „Świdry”, tarcze tnące, talerze do szlifierek czy frezy dylatacyjne wyprodukowane są z jednego z rodzajów stali albo scalenia metali lekkich i pokryte dodatkową diamentową powłoką. Jest ona zanurzana w metalicznym spoiwie. Diamentowe drobiny są w taki sposób nałożone, by poprawiać funkcjonowanie kompletnego urządzenia. Krótko mówiąc: są ułożone w prawidłowym kierunku (uwarunkowanym od typu narzędzi).

Na czym polega technologia przyrządów diamentowych?

Urządzenia z powłoką diamentową są wykorzystywane podczas pracy ciągłej i pomagają w najbardziej ekstremalnych warunkach. Doskonale zdają egzamin nie tylko podczas kompleksowych prac na budowie, ale także w punktach kamieniarskich lub w zakresie robót drogowych. Odcinanie niezwykle odpornych surowców wymaga częstokroć akcji „na mokro”. Oznacza to, iż podczas wycinania wykorzystuje się ciecz, np. wodę albo temperę smarująco – ochładzającą. Trzeba to robić, ażeby schładzać nawierzchnię tarczy i wypłukiwać muł. Jeśli nie ma opcji wetknięcia w miejsce przecinania „ochładzacza”, wówczas praca przebiega „na sucho”. Ostrza z pokrywą diamentową dostarczane są powszechnie w dwóch odsłonach: do cięcia „na mokro” i do pracy „na sucho”. Te do pracy „na mokro” mamy szansę wykorzystywać tylko do przecinania „na mokro”. Tymczasem te do przecinania „na sucho” wolno użytkować zarówno do przecinania „na sucho” jak i „na mokro”. Narzędzia z diamentową osłonką są tak zaprojektowane, ażeby mogły chodzić w autentycznie uciążliwych okolicznościach i wyciągać maksymalną głębię odcinania. Na przykład postępując z tarczami diamentowymi bez wody trzeba przez cały czas je ochładzać, ponieważ niezwykle szybko się zniszczą. Każdorazowo wykonuje się ten ruch po dwóch minutach przecinania.

Typy urządzeń z powłoką diamentową

Systemy pokryte warstwą diamentową rozdziela się biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Inaczej: bierze się pod rozwagę to, do czego będą wykorzystywane. Przeważnie można odróżnić następujące kategorie: tarcze, talerze wygładzające, wiertła koronowe, frezy dylatacyjne i wiertnice. Jeśli chodzi o tarcze tnące, wówczas mamy tutaj tarcze do przecinania do asfaltu, tarcze do przecinania do cementu, tarcze trex, tarcze do „młodego” betonu, tarcze tnące do gresu czy tarcze do przecinania do sylikatu. Są ogólnie stosowane w piłach drogowych, ręcznych bądź bruzdownicach. Nadają się do obcinania bryły ulicznej i cementu. Wiertła koronowe są podzielone jeśli chodzi o model przyczepienia, rodzaj segmentu i system wycinania. Podczas prac na placu budowy dostosowuje się je do wbijania się w beton, cement zbrojony, żelbet bądź żywicę. W wariantach wierteł do gresu (a także wybranych odmiennych wierteł) powinno się kłaść nacisk na tzw. „wycieranie boczne”, więc zwężanie się segmentu. Kiedy drążymy w twardym gresie, drobinki diamentowe znajdujące się na wiertle, zdrapują materiał. Zdrapuje się również „wiązadło” (jest wyjątkowo plastyczne, aż na końcu przesuwa się po gresie). Po pewnym czasie na pokrywie bynajmniej nie ma już jakichkolwiek drobinek, urządzenie jest – mówiąc kolokwialnie – „przytępione” oraz bynajmniej nie jest zdatne do użytku. Z tej przyczyny tak ważne jest wychładzanie, które chroni przybory pokryte warstwą diamentową przed nadmiernie intensywną eksploatacją.

Jak odpowiednio robić użytek z narzędzi diamentowych?

Jest parę wytycznych, do jakich powinniśmy się stosować w trakcie wykorzystywania jakiegokolwiek przyrządu diamentowego. Bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o wychładzanie w odpowiednim momencie i dopasowanie narzędzia do sposobu pracy oraz wariantu przecinanego materiału. Oddzielanie cementu, materiałów abrazyjnych czy innego surowca za każdym razem powinno zaczynać się zręcznie. Nie wolno w żadnym przypadku uaktywniać ponadplanowego nacisku na maszynę. Ucinanie powinno mieć miejsce w usytuowaniu prostym, oznacza to, iż wszelakie gięcie tarczy może jedynie doprowadzić do jej naruszenia. Nie można także łamać prawidłowych paramentów tarczy, np. głębokości rozcinania. Tarczę za każdym razem wprowadza się na wrzeciono w taki sposób, że tor jego kierunku pokrywa się z owym rozmieszczonym na nawierzchni tarczy. Absolutnie nie odwrotnie! Tarczy diamentowych nie wolno użytkować do polerowania. Do niniejszego celu dedykowane są talerze wykańczające. Jeśli wcale nie będziemy stosować się do tychże reguł, komponenty szybciej się zużyją bądź osłabią. Do wyznaczników szybkiej eksploatacji trzeba zaliczyć m.in. przegrzanie modułów, nazbyt wysokie tarcie o budulec, odpadnięcie modułu. Jeżeli chcesz wiedzieć o wiele więcej o urządzeniach z diamentową powłoką, wejdź w niniejszy link – Wiertła do gresu

Strona używa cookies
Ok