Najem lub sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości
29 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest metoda nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega i formuje się w załamaniach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba docinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest szczególnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Doskonale nadaje się także w izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR można też zaaplikować na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką zdobywamy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. By przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR tłumaczy różnica właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest bardzo plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto otwarto-komórkowa pianka ma niską masę (około 8-10 kg/m3), dlatego zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie wodoodporna. Dlatego też często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, więc niezbędna będzie specjalna ochrona. Co więcej według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, więc nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Ponadto ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Strona używa cookies
Ok