Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.
Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami sprawdzamy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.
Czego potrzebujesz?
Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający 60 m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. Teraz jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.
Nowy czy stary dom
Zarówno zakup nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy dom od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.
O lokalizacji w kilku słowach
Położenie jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.
Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.
Stan prawny
Jest to kluczowa sprawa do zweryfikowania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.
To też ma znaczenie
Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.
Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem
Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.
Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.