Czy stosowne ocieplenie budynku może zwiększyć skuteczność energetyczną? Naturalnie. Z energooszczędnością zmierzają w parze oszczędności pieniężne, ze względu na zminimalizowanie straty ciepła. Odpowiednie ocieplenie domu spowoduje, że ciepło będzie się w nim dłużej utrzymywać. Kalkulacja jest zatem dość prosta.
W ogromnym spektrum materiałów izolacyjnych pojawiła się jakiś czas temu pianka PUR – lekka, wnikająca w zaciemnione wnętrza, dająca maksymalną ochronę cieplną. W dużym skrócie atrakcyjna w każdym calu. W bieżącym artykule pragniemy Wam opisać ją z bliska, by udowodnić, że w sektorze budowlanym czasami warto postawić na nowoczesność, a nie na dostępne standardy.
Izolacja natryskowa, gdyż tak też mianuje się technologię wykorzystującą piankę PUR, znakomicie odnajduje się w najsurowszych warunkach. Przedsiębiorstwa budowlane chętnie wykorzystują ją w budownictwie mieszkalnym, jak i fabrycznym. Istotną cechą pianki poliuretanowej jest jej niska waga, w przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych. Dzięki tej właściwości pianka nie obciąża konstrukcji budynku, co znacznie rozszerza opcje jej zastosowania. Pianka poliuretanowa stosowana jest w dwóch rozwiązaniach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które pokażemy Wam w dalszej części artykułu. Jesteście zainteresowani?
Jak samo określenie sugeruje, pianka otwartokórkowa odznacza się otwartą budową komórek. Wodę nie gromadzi się wewnątrz domu, lecz swobodnie przepływa przez warstwę izolacji na zewnątrz. Wskazana zaleta fachowo szacowana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w przypadku systemu otwartokomórkowego jest bardzo niski. Bardzo istotnym walorem pianki otwartokomórkowej jest użycie wody jako elementu spieniającego. Oznacza to, że niniejszy typ izolacji jest wyjątkowo nieszkodliwy i może być z powodzeniem wykorzystywany w każdej konstrukcji budowlanej. Ocieplenie otwartokomórkowe jest szczególnie rekomendowana w budownictwie pasywnym, w którym stawia się na artykuły o silnych właściwościach termoizolacyjnych. Pianka nie przewodzi ciepła, przez co zostaje ono zatrzymane w środku. Utrudnia natomiast dostęp brudu i minimalizuje hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma dużo szersze przeznaczenie, niż ocieplenia otwartokomórkowe, a to ze względu na zwartą konstrukcję komórek. Ocieplenie zamkniętokomórkowe nie pochłania wilgoci, jest odporna na ucisk i może być wykorzystywana w wszechstronnym zasięgu temperatur. Ponadto odznacza się dużo lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Te właściwości powodują, że pianka zamkniętokomórkowa odnajduje zastosowanie w ociepleniu płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji stalowych, chłodni, czy kanalizacji. Z uwagi na wysoką gęstość buduje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.
Pianka PUR powstaje jest z dwóch zasadniczych artykułów – polieteru i izocyjanu. Te dwa prefabrykaty w związaniu z wodą komponują pianę o spójnej strukturze i wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR powstaje wyłącznie w miejscu aplikacji, co mocno przyspiesza czas zakończenia ocieplenia. Miękka forma pianki powoduje, że napływa ona w skomplikowane wnętrza, wykluczając tym samym powstawanie tzw. mostków cieplnych, co było nierealne przy aplikacji standardowych materiałów ociepleniowych. Pianka PUR jest lekka i nie obciąża budowy domu. Z tego względu może być wdrażana zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji starszych obiektów, czy przy stawianiu hal magazynowych o dużej powierzchni. Dobrze odnotować także, że izolacja natryskowa jest niezwykle wydajna. Nie ulega biodegradacji, co oznacza, że zachowuje swoje cechy przez wiele lat. Gromadzi ciepło w wnętrzu w chłodne dni i nie doprowadza do nadmiernego ogrzania się mieszkania w lato – działa zatem dwukierunkowo. Dodatkowo pianka PUR nie wzbudza żadnych reakcji uczuleniowych, co poszerza grono jej wielbicieli. Nie jest także interesującym artykułem dla gryzoni, czy robaków, których bytność w mieszkaniu nie jest mile widziana. Pianka poliuretanowa to po prostu nowatorski materiał izolacyjny.
Pianka poliuretanowa może być używana w skrajnej temperaturze i w trudno dostępnych strefach. Jest to najdoskonalszy system do ocieplania poddaszy i fundamentów. Pianka poliuretanowa może być używana w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budownictwie industrialnym. Odpowiada także wszelkim standardom budownictwa pasywnego. Jest produktem wydajnym, przyjaznym środowisku i przyjaznym dla alergików. Położenie izolacji natryskowej trwa praktycznie kilka chwil. Prawdopodobnie nie musimy już Was przekonywać, że izolacje z pianki poliuretanowej są najodporniejsze i najbardziej funkcjonalne. Wstąp na stronę internetową firmy KDK Pro – fachowców od izolacji natryskowej i dowiedz się więcej o tej wyjątkowej technologi: Ocieplanie poddasza pianką