kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest stosowane, ponieważ wyróżniają ją porządne właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką mocną stroną, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przylega i formuje się w zgięciach i w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać i układać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka używana jest z reguły do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się także położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Wymagane, by przed natryskiem przestrzeń została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą zapewniamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By wykonać natrysk poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tej przyczyny często używa się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, przez co niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, więc nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej ważne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy uznać małą wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Strona używa cookies
Ok