Cykliczny serwis klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021
Implanty – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021

Ocieplanie budynku pianką poliuretanową

Ocieplanie budowli stanowi jeden z istotniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas prac budowlanych. Właściwa termoizolacja to komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń. Gdy na zewnątrz jest zimno, gwarantuje ona kontrolę nad nagrzaniem wnętrza, co korzystnie wpływa na minimalizację użycia innych źródeł grzewczych. Dodatkowo zapobiega rozwojowi pleśni i ukazywania się wilgoci. Latem termoizolacja powstrzyma przesadne nagrzanie się pomieszczeń. Dzięki temu powstrzymamy się od nabycia klimatyzacji albo zmniejszymy potrzebę korzystania z niej, co znacznie ograniczy koszty. Jednym z najlepszych środków ocieplania budynków jest pianka PUR (poliuretanowa). Znana z wielu zalet, dzięki którym doskonale sprawdza się w swoim zadaniu.

Co to jest pianka poliuretanowa (PUR)?

Pianka PUR jest jednym z najtrwalszych termoizolacyjnych materiałów, które można użyć do ocieplania domów albo budynków. Do niedawna częściej była aplikowana na większych powierzchniach np. w chłodniach, ale jej niezwykłe właściwości sprawiają, że z jeszcze lepszym powodzeniem stosuje się ją w mniejszych budynkach, np. domach jednorodzinnych. Pianka PUR różni się od pozostałych termoizolacyjnych materiałów tym, że nakłada się ją natryskowo poprzez specjalny agregat. Nie trzeba jej przycinać, tak jak pozostałych materiałów i o wiele łatwiej dotrzeć nią do zakamarków w zgięciach konstrukcji i krzyżujących się elementach. Zaaplikowana na powierzchnię zwiększa swoją objętość i w ten sposób dostosowuje się do kształtu przestrzeni.

Rodzaje pianki PUR

Pianka PUR dzieli się na dwa typy: piankę otwartokomórkową (elastyczną) i piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę PUR otwartokomórkową cechuje elastyczność i gąbczasta budowa. Wykazuje bardzo dobrej jakości termoizolację, w dodatku ten materiał jest paroprzepuszczalny, dlatego doskonale nadaje się do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest trwałym izolatorem ciepła, ale nie jest w pełni odporny na wodę, dlatego tej pianki PUR  nie należy stosować w przestrzeni nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnej przestrzeni sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, cechująca się ogromną odpornością na wodę. Ta odmiana pianki PUR  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła i jest trwałą barierą chroniącą. Przeważnie stosuje się ją do ocieplenia fundamentów, tarasów lub podłóg.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką poliuretanową

Zalet użycia pianki poliuretanowej do ocieplenia budynku jest sporo. Podstawowym plusem jest sposób aplikacji pianki za pomocą agregatu. Tą techniką można nanieść ją w miejscach z ograniczoną dostępnością, a poprawnie położona usuwa tworzenie się termicznych mostków. Dodatkowo pianka PUR jest lekka, elastyczna i w krótkim czasie się utwardza, a także nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. W dodatku ocieplenie budynku pianką poliuretanową zapewnia trwały efekt. Pianka PUR jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Z biegiem lat nie traci objętości i nie ubija się. Proces wyłożenia pianki jest stosunkowo krótki w zestawieniu z innymi metodami ocieplania budynków. Użycie pianki gwarantuje również izolację akustyczną.

Pianka PUR ma też parę wad, ale znajdziemy ich mniej niż zalet. Przede wszystkim należy pamiętać, że szkodzą jej promienie UV, z tego względu należy dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka PUR może klasyfikować się pod różne parametry i może być łatwopalna. Trzeba sprawdzić to podczas zakupu, ponieważ dostępne są pianki PUR stworzone z samogasnących materiałów, dzięki czemu zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku tego rodzaju ocieplania budynków najważniejszym elementem pracy jest proces nakładania, z tego względu warto pozostawić to fachowcom. Niedokładnie rozłożona pianka nie zachowa swoich termoizolacyjnych właściwości.

Jaką piankę poliuretanową kupić?

Tak samo pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa sprawdzają się termoizolacji, ale ich wykorzystanie zwykle zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka PUR otwartokomórkowa za sprawą tego, że jest paroprzepuszczalna i lekka, bardziej spełni się przy ocieplaniu dachów czy poddasza i przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest lepsza do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów i podłóg, ale trzeba mieć na uwadze, że jest dość sztywna i z powodu tego bardziej podatna na uszkodzenia.

Poprawny natrysk pianką poliuretanową

Wbrew pozorom natrysk pianki poliuretanowej wymaga dużego doświadczenia. W czasie nakładania pianki niezbędne są właściwe warunki na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Pianka musi być nałożona równomiernie, tak żeby między sąsiadującymi warkoczami nie widać było pustych przestrzeni. Grubość  pianki poliuretanowej też powinna być mniej więcej równa. Z uwagi na to, że pianka samodzielnie rośnie po zaaplikowaniu, dopuszczalne są drobne różnice, przez co pianka nie jest precyzyjnie gładka oraz równa. Dlatego tak istotne jest doświadczenie. Fachowcy prawidłowo oceniają sposób rozłożenia pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy gwarancję tego, że pianka dobrze ociepli budynek i nie wystąpią termiczne mostki, które mogłyby zepsuć pożądany rezultat. Pianka PUR jest jednym z najskuteczniejszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Izolacje natryskowe pianą PUR

Strona używa cookies
Ok