Najnowsze techniki termicznych izolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy oraz jak go wybrać
29 sierpnia, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, nie tylko ze względu na bardzo dobre cechy termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców używanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą zaletą, według której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest metoda nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera i formuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba docinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie sprawdzi się także w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, by przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Aby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest mocno elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, więc potrzebna będzie specjalna ochrona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i formowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko powstania termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności lub właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Co więcej kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć małą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Strona używa cookies
Ok