Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
7 września, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni – artystyczne malowanie ścian w salach zabaw
24 listopada, 2017

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Wybór miejsca w którym ma stanąć nasz dom, to bardzo trudna decyzja. Trudne wybory nierozerwalnie łączą się z budową domu. Schemat domu angażuje myśli na długi czas. Przemyśleć trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak żeby każdy domownik czuł się komfortowo. Przeanalizować trzeba też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Dużym wyzwaniem jest także dobór dopasowanej metody ogrzewania. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W takim wypadku przeanalizować trzeba montaż ogrzewania węglowego albo olejowego. Wybór ten ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na wygodę klimat wewnątrz pomieszczenia.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zaizolujemy właściwie ścian, dachu i fundamentów. Nasz dom będzie tracił ciepło. Największe straty są efektem niedostatecznie ocieplonego dachu. Dlatego kwestii ocieplenia nie powinno się omijać. Metoda izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, określana dla uproszczenia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do termoizolacji domów jest spieniony polistyren. Ma on dużo zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nadaje się do izolacji tych elementów domu, które są podatne na ogień – dotyczy to głównie elementów drewnianych. Alternatywą jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów zajmujących się ocieplaniem. Wełna jest ognioodporna, perfekcyjnie zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed nasiąkaniem przez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w wielu wariantach. Wytwarza się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i później poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą używa się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i momentalnie wiąże się. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która dokładnie wypełnia wszystkie luki. Pianka doskonale trzyma się niemal każdego podłoża. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Pianka PUR w dwóch wersjach

Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga stworzona została do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. Obok termoizolacji pianka PUR jest też świetnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego wykorzystywana jest do ochrony fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do ocieplania wnętrz.

Korzyści z ocieplania pianką poliuretanową

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Wykorzystywana jest jako materiał izolacyjny w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Termoizolacja z poliuretanu nie stanowi zagrożenia dla alergików. Warstwa pianki nie pyli się, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka PUR nie wydziela toksyn, nie szkodzi przyrodzie. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, w efekcie czego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Warstwa poliuretanu nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, bo świetnie przylega do betonowych ścian i drewnianych elementów. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie pianki poliuretanowej minimalizuje ten problem. Pianka PUR tworzy niewymagającą spoin strukturę dlatego nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Daje to możliwość izolacji nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w błyskawicznym tempie. Porównując, ocieplenie z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Odpowiednia izolacja budynku to wydatek który należy przeanalizować i odpowiednio zaplanować. Przeanalizować trzeba plusy i minusy każdej z metod. Najczęściej stosowane materiały wykorzystywane do termoizolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka poliuretanowa ma doskonałą opinia u fachowców, zauważają oni jej niezawodność. Znacząca zaletą jest też krótki czas wykonania ocieplenia. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budynkach mieszkalnych, ale także jako ocieplenie budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Pianka PUR – wszystko co musisz wiedzieć

Strona używa cookies
Ok