Izolacja termiczna dachu
17 września, 2020
E-sklep założony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka umożliwia minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Jednym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie skuteczną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest również pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, przeważnie to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz stosunkowo niski koszt. By jednak okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz zastosowanie niezbędnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zwykle wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Najczęściej, by stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, z uwagi na to mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach w głównej mierze kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Minimalna utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z montażem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać także o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne niezwykle dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, a wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Powinno się zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy i tworzywo, z którego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, które mają wielki wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym celu rozważyć zaangażować fachowca, który wykona pracę solidnie. Błędny montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu obniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna

Strona używa cookies
Ok