Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspomaga minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość okien pasywnych wlicza się ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, zazwyczaj to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.
Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie i całkiem niski koszt. Żeby okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zastosowanie specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są najczęściej wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termoizolacyjne, z tego względu rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych. W tego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno można zastąpić także PCV.
Mówiąc o oknach pasywnych przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest porządną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w trakcie zimy i klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie domu lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane okna pasywne bardzo efektywnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.
Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego produktu. Powinno się zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i surowiec, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.
Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym wypadku rozważyć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż rzetelnie. Błędny montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wartość okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze cechy.
Tuż obok dobrego montażu warto rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i konieczności użycia dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Okna pasywne Toruń