ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020

Okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspiera minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, najczęściej spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niską cenę. By okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zazwyczaj wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości izolacji termicznej, z tego powodu rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych zwyke zwracamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Minimalna strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności wynikające z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne bardzo efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty poświadczające jakość danego okna. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym celu przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok poprawnego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok