Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar kraftowy – jak produkować
30 sierpnia, 2020

Podjazd do domu – jaki materiał użyć

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała zbyt prędko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale również najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych i jednocześnie tanich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie kształtu bardzo usprawnia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrac do swojego portfela z uwagi na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Podstawową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi i nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać dużo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być ułożony we właściwy sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały i żeby pełnił swoją rolę przez lata. Trzeba unikać pozostawiania sporych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy zasypać piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez trudu da się dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok