Tworzenie stron Toruń
1 lutego, 2021
Jak wybrać termoizolacje domów
2 lutego, 2021

Współczesna rekuperacja oraz klimatyzacja

Świeże powietrze w domu czy w pracy, oddziałuje nie tylko na dobre zdrowie, ale i na produktywność. Wysoka jakość powietrza oraz optymalna temperatura, oznaczają bazę naszej wygody oraz dodatnio wpływają na naszą motywację oraz chęć działania. Aby zagwarantować sobie komfortowe warunki często decydujemy się na kupno klimatyzacji. Jako niezaprzeczalny zwycięzca wśród innych wentylatorów, klimatyzacja najefektywniej reguluje temperaturę w środku pomieszczeń gwarantując nam chłód w czasie upałów. Minusem tego rozwiązania jest to, że klimatyzacja chłodzi powietrze, które już mamy oraz nie zapewnia dojścia świeżego powietrza. Tutaj doskonale radzi sobie system wentylacji mechanicznej, tzw. rekuperacja. Co to jest rekuperacja i z jakiej przyczyny warto łączyć rekuperację z klimatyzacją? Wszystko po to, żeby uzyskać jak najlepszy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest?

Nowoczesna klimatyzacja odpowiada za utrzymanie korzystnej temperatury w środku mieszkania szczególnie latem, kiedy liczymy się z falami gorąca. Nowoczesne klimatyzacje pozwalają nam na ustawienie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń, gwarantując ochłodę oraz komfort cieplny nie zważając na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Jego system działania opiera się na ochładzaniu powietrza do wybranej temperatury. W domach i mieszkaniach zazwyczaj wykorzystywanymi klimatyzacjami są klimatyzacje split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie oziębianie powietrza w środku, natomiast ich zewnętrzna część usuwa ciepło z mieszkania. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja wyposażona jest w elementy niszczące roztocza, kurz oraz alergeny i bakterie. To nie oznacza, że klimatyzacja przydaje się tylko latem. Znaczna część klimatyzatorów może również ocieplać powietrze. Nie wyręcza to rzecz jasna centralnego ogrzewania oraz pozostałych systemów grzewczych, jednak sprawdza się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja natomiast działa w zakresie wentylacji mieszkań. Na temperaturę w środku ma wpływ wiele czynników, a koszty chłodzenia i ogrzewania budynków pochodzą ze strat cieplnych. Zazwyczaj wentylacja wyprowadza ciepłe powietrze oraz zbiera z zewnątrz powietrze zimne. Do ustawienia temperatury w środku mieszkania czy domu, powietrze zimne trzeba ogrzać, do czego pobierana jest znaczna ilość energii odpowiedzialnych za to urządzeń. Energooszczędnym pomysłem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. Z tego względu rekuperator nagrzewa napływające chłodne powietrze, zużywając ciepło odprowadzanego powietrza. Taką techniką zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z innego źródła. Ponadto rekuperator posiada filtry, które osłaniają jego wentylatory oraz w ten sposób oczyszczają powietrze wchodzące do wnętrza mieszkania.

Klimatyzacja z rekuperacją – najlepsza metoda na utrzymanie komfortu

Rekuperacja czy klimatyzacja – co wybrać? Myślimy, który z tych systemów korzystniej się zdecydować. Jeśli wybieramy kupno jednego z nich, najlepiej najpierw pomyśleć o rekuperacji. Właściwa wentylacja powietrza nie tylko zmniejsza nasze zapotrzebowanie na ogrzanie oraz chłodzenie pomieszczeń czy też filtruje powietrze. Gwarantuje nam oszczędność i ochronę przed alergenami, wilgocią oraz zanieczyszczeniami, a do tego stale świeże powietrze. Klimatyzator natomiast troszczy się o nasz komfort termiczny. Najlepszym systemem dostarczania komfortu wewnątrz mieszkania jest zestawienie obu tych systemów oraz kupno klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi dodanie zysków z posiadania klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma także korzystny wpływ na grzewcze systemy, dlatego instalacja rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety montażu nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji i rekuperacji posiada sporo widocznych zalet. Największą z nich jest komfort termiczny wewnątrz mieszkania i dojście czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Niezależnie od działania systemów, mamy pod kontrolą temperaturę i eliminujemy występowanie niekorzystnych przeciągów. Ponadto korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji ograniczamy koszty wychładzania oraz dogrzewania budynku, za sprawą energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji pokoi sprawia, że da się odizolować się od hałasu ulicznego. Korzystanie z systemu ma także dodatni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Taką metodą kontrolowany jest poziom wilgoci powietrza, dzięki czemu nie ryzykujemy tworzenia się pleśni i grzybów. Te wskazane zalety mówią o dobrej jakości systemów. Ich korzystny wpływ na komfort znajdujący się w środku budynku zachęca do tego, że opłaca się zastanowić się nad zakupem klimatyzatora z rekuperacją.

 

Strona używa cookies
Ok