Okna w budownictwie pasywnym
15 września, 2020
enova365
15 września, 2020

Układanie kostki brukowej Toruń

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała za szybko. By stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale też najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych i niekosztownych materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu znacznie ułatwia nałożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei pełna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdy potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej też można dopasować do swoich możliwości finansowych ze względu na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, zmiany temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Ze względu na opady oraz przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i rosną, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być ułożony w prawidłowy sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały i żeby spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać tworzenia dużych przestrzeni między nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych form lub stempli. Taką metodą da się uzyskać wyjątkowo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu da się dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok