Depilacja Toruń - Depilacja laserowa Toruń - Depilacja brazylijska Toruń - Toruń depilacja laserowa - Beauty Medica depilacja
Depilacja laserowa – zabieg dla każdego
13 marca, 2017
Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – zawód pełny pasji
13 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozby? si? korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki w drewnie takie jak korniki, mimo że stanowią podstawowy składnik łańcucha pokarmowego, dość negatywnie oddziałują na kondycję lasów. Najczęściej pasożytują na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego szkodników. Korniki znoszą jajka w drewnie. Larwy wyrastają, zaczynają żywić się materią, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak w kółko.

Dla ochrony materiałów z drewna najbardziej kluczowa jest prewencja. Zabezpieczanie budynków z drewna odpowiednimi preparatami to podstawa. Wtedy zmniejszamy szanse na rozwój szkodników drewna w konkretnym materiale. W chwili w której zarejestrujemy obecność insektów w drewnie musimy przedsięwziąć odpowiednie działania. Zwalczanie korników wymaga właściwej oceny, czasu i użycia stosownych metod. Wskazana jest więc konsultacja ekspertów w branży eliminowania szkodników drewna. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Debatując z założycielem tej doświadczonej marki dowiedzieliśmy się kilkunastu interesujących rzeczy w temacie szkodników drewna i technik ich eliminowania. Teraz pragniemy Wam o tym opowiedzieć.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszelkie szkodniki w drewnie tytułowane są fachowo ksylofagami. Z języka greckiego ksylon oznacza drewno, a phagein zżerać, dlatego łatwo jest skojarzyć znaczenie tego raczej rzadko spotykanego wyrażenia. Ksylofagi są to robaki w postaci dojrzałej, lub larwy które pożywiają się drewnem. Rola ksylofagów w naturze jest dwuznaczna. Z jednej strony niszczą one strukturę drzew, ale z drugiej wytwarzają teren dla świeżych drzewostanów. Warto tu nadmienić, że korniki atakują schorowane i wiekowe drzewa. Są więc szkodnikami pochodnymi, gdyż wykluczają z natury to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Tymczasem ze względu na skalę ich działania sprawiają więcej niekorzyści niż zysku. Popatrzmy w tym momencie jakie szkodniki drewna możemy zazwyczaj napotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego drobnego pasożyta wynosi 21 mm. Spuszczele przeważnie odżywiają się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Wybierają słoneczne wnętrza, więc niezwykle często możemy je wypatrzyć na strychu lub na poddaszu domów z drewna. Zostawiają za sobą koliste otworki.
  • Kołatek domowy – podobnie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Wielkość ciała tego szkodnika wynosi od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zobaczyć gołym okiem. Pomimo niedużych wymiarów może wywołać duże spustoszenie. Kołatek żeruje zwłaszcza w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najsławniejszy ksylofag o długości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Atakuje schorowane drzewostany. Ze względu na liczebność konfrontacja z kornikiem jest bardzo trudna. Zazwyczaj żeruje on na określonej partii drzewa. Oblega również struktury budowlane. Powszechny jest na całym świecie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najcięższym przeciwnikiem jest naturalnie kornik. Prędkość mnożenia i ilość sprawia, że likwidacja tego pasożyta nie przynależy do najlżejszych zadań. Niemniej zastosowanie stosownych środków chemicznych i prawidłowych metod upraszcza batalię z tym szkodnikiem.

Sposoby zwalczania szkodników drewna są niejednakowe. Od termicznych po chemiczne. Wdrażane są z uwagi na budowę surowca, na typ szkodnika i efektywność postępowania. W tym miejscu zilustrujemy Wam powszechnie wprowadzane procedury usuwania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – stosowana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na obcięciu intensywnie zarażonych elementów drewna. Strategię mechaniczną przeważnie łączy się z chemicznym likwidowaniem pasożytów. Kombinacja tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, pomalowaniu, lub iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego specjalistycznymi środkami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to znacząco rozwinięta technologia usuwania szkodników w drewnie. Fumigacja wymaga okrycia obiektu, lub danego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – określana także jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Stosowane w tej technologii urządzenie transmituje fale elektromagnetyczne, które stymulują cząsteczki wody w drewnie. Drewno ogrzewa się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci szkodników przebywających w elemencie drewnianym. Ta procedura jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt i najkorzystniejsza pod względem likwidowania pasożytów.

W trakcie rozmowy z reprezentantem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle dokuczliwe potrafią być szkodniki w drewnie i jak mamy możliwość się przed nimi ustrzec. Poznaliśmy sprawy Klientów, których budynki były w fatalnym stanie przed dezynsekcją, a po wyglądały jak nowe. Po rozpoznaniu tych przykładów mamy szansę Wam powiedzieć, że pierwszą sprawą o jaką dobrze jest zadbać jest odpowiednia impregnacja drewna. Oferowane na rynku środki efektywnie konserwują drewno nie tylko przed robakami, ale także przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Istnieje jeszcze inna sprawa – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach żeru pasożytów dobrze jest szybko umówić się z placówką zwalczającą szkodniki w celu zdiagnozowania typu szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o dostępnych metodach likwidacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok