Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
13 marca, 2017
Nowoczesna depilacja epilacja laserowa toruń depilacja łydek
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
14 marca, 2017

Czy jesteś świadomy tego, jakie pasożyty drewna można powszechnie spotkać w Naszym kraju? Możemy wymienić takie insekty jak: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady które odpowiadają za powodowanie ogromnych zniszczeń w drewnie. Te owady można spotkać na dowolnej części świata. Rozmnażają się w ekspresowym tempie. Egzystują w lasach, oraz w konstrukcjach z drewna. Zdaniem leśników stanowią jedno z największych zagrożeń dla lasów. Wbrew temu, że ich aktywność tworzy środowisko dla świeżych drzewostanów, to jednak klasyfikuje się te insekty bardziej w charakterze szkodników, niż sprzymierzeńców.

Musimy przyznać, ze konfrontacja z drewnojadami nie jest prowadzona na równym poziomie. Obecnie stosowana technika pozwala na gruntowne usunięcie korników z określonego terenu. One tymczasem są w stanie się przed nami chronić jedynie prędkością rozmnażania. Podczas jednej rójki samiczka kornika produkuje nawet do 80 jajek. Spoglądając na to, że rozwój młodego pokolenia trwa dwa miesiące, a żeńskich osobników w jednym skupisku jest bardzo dużo, skala miłosnych amorów korników jest wielka. Co istotne, korniki zazwyczaj osiedlają wyselekcjonowane drzewo i nie ruszają się z bez wyraźnego powodu. Pożywiają się nim aż do punktu w którym nic pożytecznego dla nich nie zostanie.

Teraz skupimy się jedynie na korniku drukarzu – potencjalnie najgroźniejszych szkodnikiem polskich lasów i najistotniejszym wrogiem domów z drewna. Powiemy ci jak wygląda kornik i jak się mnoży. Zapoznasz się również z fundamentalnymi formami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz napada na lasy iglaste. Długość jego ciała mierzy prawie 5 mm. Nie jest zatem pokaźnym robakiem, choć jego aktywność prowadzi do ogromnych uszkodzeń w drewnie. Korniki wyszukują jedynie słabe drzewa. Pod tym względem są, jeżeli można tak stwierdzić, bardzo humanitarne. Dorosłe osobniki odznaczają się brunatną barwą z rdzawym owłosieniem. Młodziki jednak są jasnożółte. Ciało kornika ma cylindryczny kształt, a grzbiet wykończony jest czterema kolcami.

Dość zaskakujący jest system reprodukcji kornika drukarza. Rójka, coś jak okres godowy, inicjuje się z pierwszymi, ciepłymi dniami. Samiec przygotowuje komory godowe do których zwabia 2- 3 samice. Zapłodniona samica wygryza chodniki macierzyste, w których składa do nawet 80 młodych. Małe korniki niezwłocznie po przyjściu na świat przyłączają się do rycia następnych części drewna. Po 8 tygodniach są one gotowe do mnożenia. Krąg ten reaktywuje się kilkanaście razy, aż do ostatnich dni lata. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Jak bronić się przed kornikiem?

Jak radzi stare polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego sformułowania możemy oczywiście przełożyć do korników. Co warto jest więc zrobić, żeby obronić się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o drewniane konstrukcje, głównie dobrze jest produkować je zgodnie z wymogami. Użycie właściwych technik zabezpieczy wytrzymałość drewna. Dzięki temu korniki nie będą na nim żerować, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, ważnym elementem prewencji jest impregnacja. Pokrycie drewna impregnatem (zabieg ten warto jest aplikować co parę lat) wystarczy, by odciągnąć korniki. Na sklepowych półkach oferowane są różne środki, które możemy sklasyfikować na solne i oleiste. Dobierając właściwy środek, kieruj się co najważniejsze rodzajem drewna i własnymi wymaganiami. Pogadaj także z specjalistą, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Eksperci zapewniają, że dezynsekcja mikrofalami jest najlepszą technologią likwidowania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wymienić? Z pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest toksyczna. Inna kwestia to brak szkodliwego oddziaływania na wybrany surowiec. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda termiczna eliminowania korników nie oddziałuje na jakość drewna, w porównaniu z innymi systemami.

Jak wygląda dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na ogrzaniu drewna. Fachowa aparatura przekazuje mikrofale, które przechodzą w głąb struktury. Powodują one tarcie, którego rezultatem jest ogrzanie drewna do temperatury 55 stopni. W takich warunkach następuje koagulacja białka w ciele korników, prowadząca do ich szybkiej śmierci. Dezynsekcja termicznausuwa korniki kompletnie. Inne wykonywane technologie to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najtrudniejsze szkodniki w drewnie. Ich aktywność jest w stanie oddziaływać na uszkodzenie drewnianej konstrukcji budynku, co dla nas stanowi bardzo duży problem. W leśnym ekosystemie także nie są mile postrzegane. W ciągu ostatniego roku wiele pisze się o licznym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Na podstawie aktualnych statystyk już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym gruncie jest wymarłych. Zwalczanie kornika w tym cudownym miejscu to priorytet.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i poznaj kolejne usługi firmy Corneco. Wejdź na stronę klikając tutaj: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok