Którego wybrać DJ-a na wesele
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
13 stycznia, 2022

Automatyczne podlewanie roślin w ogrodzie

Kiedy zależy nam na tym, aby ogród wspaniale się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, jednak zwykłe metody nawadniania nie dość, że pochłaniają dużo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia roślin, ale również mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Podstawowe systemy nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwyczajnej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli jednak myślimy o większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik montowany na kran, co umożliwia określanie momentu zraszania. Wadą tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyczne systemy nawadniania roślin w ogrodzie

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja obszernego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje zaangażowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod ziemią. Potrzebne jest podłączenie programatora, systemów rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które koniecznych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma zostać zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Przykłady zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka różnych rodzajów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne ze względu na to, że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich główną zaletą jest to, że po ukończeniu pracy zanurzają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Kapitalnie sprawdzają się w nawodnieniu trawników i mają wiele funkcji oraz są lepsze jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z tej przyczyny okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle służą one podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system mocno oszczędny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z przewodów z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt dużych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, w jakich rośliny rośliny porastają w odstępach.

Strona używa cookies
Ok