Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
Nogi drewniane – ciekawa dekoracja twojego domu
25 marca, 2017
adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
30 marca, 2017

Ciekawe wykończenie domu – drewniane balustrady

Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
W pomieszczeniach, w jakich znajdują się stopnie, muszą bezwzględnie być zamontowane balustrady o dopuszczalnej wielkości. Jest to taki element domu, jaki ma zapewnić asekurację wszystkim lokatorom – zwłaszcza najmłodszym i osobom starszym. Dzisiaj jest tyle typów balustrad, że doprawdy jest w czym wybierać. Można wymienić tutaj chociażby balustrady przezroczyste oraz kompletne. Pierwsze między tralkami mają fragmenty uzupełniające transparentne, przykładowo zrobione ze szkła. Balustrady całkowite wykorzystuje się wewnątrz budynków publicznych i są stworzone zazwyczaj z bardzo mocnego materiału, np. cementu. Można je niewątpliwie zamontować w mieszkaniu dwupoziomowym albo domu jednorodzinnym, aby urozmaicić charakter wnętrza atrakcyjną konstrukcją.

Jaki wybrać wzór balustrady?

W zasadzie musimy zastanowić się nad tym: czy schodki wraz z barierą będą stroną odróżniającą się w domku, czy będą wypełniały wyłącznie funkcję praktyczną (oraz mają dopasować się do reszty wystroju)? Dobrze jest zdecydować, jakie artykuły będą pasować, jak ma wyglądać cała konstrukcja i jaką ilość pieniędzy możemy przeznaczyć na jej postawienie. Krótko mówiąc rzecz ujmując chodzi o to, aby wkomponować wszystkie części do wyglądu wnętrza m in. kunsztownie ozdabianych nóg drewnianych w starodawnych meblach, drewnianych osłon na podłokietniki albo rzeźbionych poręczy.

Bariera może być umieszczona tylko po jednej krawędzi schodów, jeśli po drugiej mieści się ściana. Może być również indywidualnym fragmentem w domu – jeśli konstrukcje przymocujemy po obydwu krawędziach. Jeżeli jesteśmy w okresie aprobaty schematu mieszkania, jesteśmy zobligowani zawrzeć też schodki z barierkami. Architekt, który stwierdza, że są nieprzydatne, z całą pewnością nie jest specjalistą. Szczególnie, jeśli zapewnia, że będziemy mieli bardzo dużo wolnej przestrzeni i wspomniane ograniczenia w ogóle nie są potrzebne. Lepiej zainwestować w coś, co jest w stanie ochraniać przed upadkiem, a często utratą życia.

Jak powinno wyglądać mocowanie balustrady?

Można to zrobić w trakcie budowy stopni – w partiach, gdzie mają znajdować się tralki są umieszczane oddzielne pręty (później są usuwane). Inną możliwością jest przygotowanie balustrady po postawieniu schodów. W owym przypadku trzeba przewiercić łagodnie wloty oraz przyłączyć konstrukcję. Interesującym pomysłem jest umieszczanie balustrady na skrajach schodów, dzięki czemu płaszczyzna do chodzenia krótko mówiąc nie zwęża się aż tak mocno. W niektórych budynkach możemy zobaczyć też odmienne rozwiązanie. Jeżeli zamontowanie balustrady jest niemożliwe ze względu na obszar, wówczas instaluje się stojące zapory. To one odgraniczają przestrzeń otwartą od schodków i gwarantują domownikom bezpieczeństwo.

Każda bariera bez względu na typ musi koniecznie utrzymać dorosłego człowieka, jaki z impetem na nią wpada. Chodzi o to, by podtrzymała jego ciężar oraz absolutnie nie była dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do wypadku. Inną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym dzieciom, które podczas rozrywki będą chciały wkładać głowę pomiędzy pręty. Rozstaw tralek nie powinien być więc mniejszy niż 12 cm. Inaczej musimy przygotować się na wymontowywanie szczebli i zapełnienie balustrady czymkolwiek innym. Prócz tego barierki powinny być odgraniczone od ściany na przynajmniej 5 cm, więc w takim oddaleniu, ażeby można było spokojnie chwycić się poręczy. Elementy szklane koniecznie muszą posiadać podwyższone parametry. W przypadku stłuczenia małe kawałki nie mogą ranić.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to najzwyczajniej w świecie drążki, które są instalowane w podłożu. Do nich przyczepia się pochwyt i „dopełnienie”. Sporo producentów dodatków do sprzętów domowych potrafi stworzyć tralki tradycyjne, tralki kręcone lub tralki przeróżnie rzeźbione. Muszą świetnie wpasowywać się w otoczenie. Tralki drewniane są formowane z najznakomitszej odmiany drewna, przykładowo bukowego. Oprócz pomieszczeń mamy możliwość je mocować na tarasach. Zwykle są najefektowniejszym komponentem balustrady, jeżeli zrobi je zawodowy rzemieślnik.

Poręcze – innymi słowy pochwyty, a mianowicie te fragmenty balustrady, za jakie po prostu łapiemy idąc po schodach. Wiodą wzdłuż schodków i umożliwiają mocne oparcie. Muszą być przystosowane do stylu balustrady, nie powinna ślizgać się po nich dłoń i powinny posiadać dostateczną rozpiętość.

Uzupełnienie balustrady – to część balustrady, jaka znajduje się pomiędzy tralkami. Zwykle ustawia się tutaj moduły mające powstrzymać upadek. Mogą być zrobione z gęsto umocowanych tralek, dekorowanych drążków drewnianych, szkła w metalowych obramowaniach bądź z metalu o niestandardowym wzorze.

Drewniana balustrada będzie zawsze pasować

Większość klientów częstokroć nabywa balustrady z drewna, bowiem sprawdzają się w każdym domu niezależnie od wykończenia. Można wybrać tradycyjne, surowe drążki lub efektownie zdobione. To samo tyczy się poręczy. Drewno jest materiałem lekkim w obróbce, w ogóle nie wychładza dłoni i mamy szansę je zaimpregnować (lub pomalować na ulubiony kolor). Dobrze jest zainstalować barierę z identycznego drewna, z jakiego są zrobione stopnie (ponieważ w innym przypadku nie będzie prezentowało się to estetycznie). Należałoby także pamiętać, iż drewniane detale nadają pomieszczeniom stateczności, stąd też nadają się jedynie do dużych wnętrz.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć o wiele więcej wejdź w link – Nogi drewniane sklep

Strona używa cookies
Ok