Laseroterapia dla mężczyzn depilacja laserowa dla panów Bydgoszcz
Skuteczna depilacja laserowa
26 lutego, 2017
skutery Kymco serwisowanie skuterów miejskich pielęgnacja skutera Kymco
Sposoby serwisowania skuterów
28 lutego, 2017

Siatka przeciw kretom

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Skuteczne sposoby na krety

Krety to delikatne oraz pomocne istoty, które dokarmiają się insektami. W naszym kraju te drobne ssaki są pod połowiczną ochroną. Pomimo, iż nie spożywają roślin zielonych i ich korzeni, są sporym nieszczęściem ogrodników. Krety za pośrednictwem specjalnie przystosowanych łap są w stanie w ciągu zaledwie 1 godziny wykopać tunel o rozciągłości od 12 do 15 metrów. Samotny kret powszechnie jest „gospodarzem” przesmyków o łącznej rozciągłości do 1 kilometra. Podczas wyszukiwania jedzenia, inaczej na przykład glist, unicestwiają korzenie roślin, a często nowiutki skwerki. Nad skwerem powstaje specyficzny kopiec, natomiast pod warstwą ziemi (od 20 do 50 metrów) – duże przesmyki. W trakcie paru dni jeden kret ma szansę w pełni spustoszyć naszą przydomową czy działkową zieleń. Jakie są efektywne strategie na ochronienie skwerków przed inwazją kretów?

Po pierwsze – preparaty odciągające, jakie mają za zadanie wypłoszenie niniejszych istot z danego rejonu. Krety są ślepe, jednak posiadają niezmiernie dobrze rozwinięty słuch oraz węch. Dzięki „odpędzaczom”, wibracyjnym, dźwiękowym i wibracyjno – akustycznym możemy łatwo się ich pozbyć.

Po drugie – sieci na krety. Powinniśmy nadmienić, iż nie można owym zwierzętom robić żadnej krzywdy! Schwytany w zasadzce krecik musi zostać uwolniony.

Po trzecie – a oczywiście najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona niezawodną barierą dla owych stworzeń, zwyczajnie – nie do przekopania.

Czy warto zamontować siatkę na krety?

W tej chwili markety ogrodnicze udostępniają siatki metalowe i z materiału sztucznego. Te pierwsze zostały uformowane z ocynkowanej stali oraz oprócz tego osłonięte tworzywem sztucznym (żeby nie korodowały), drugie – są wykonane z surowca sztucznego szczególnie wytrzymałego na działanie nieprzyjaznych czynników. Jeżeli nabędziemy siatkę na krety o rzadszych otworach, wtedy uchroni ona nasz skwerek wyłącznie przed owymi stworzeniami. Ciaśniejsza jest rewelacyjnym chwytem nie tylko na krety, lecz także na nornice. Z jakiego powodu siatka jest lepsza niźli inne strategie? Inne drogi zakładają, iż krety teraz są pod naszym skwerem oraz możemy je albo przepłoszyć albo znaleźć. Co gorsza taka walka potrafi istnieć latami, bowiem przeważnie krety za jedzeniem wracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma chronić cały skwerek przed wbiciem się kreta ponad powierzchnię ziemi i skonstruowaniem przez niego „kretowiny”. Jeśli stworzenie tego w ogóle nie osiągnie, zignoruje konkretne miejsce w poszukiwaniu takiego, gdzie śmiało będzie mógł się „przekopać”. Dlaczego? Kretowiny są co kilka godzin patrolowane w poszukiwaniu zagrożenia, a mianowicie łowców. Rozciągnięcie niniejszej siatki wymaga dużego nakładu pracy. Bez wątpienia nie jest to działanie na parę chwil, lecz skutki są długofalowe, natomiast roślinki w skwerze – oszczędzone!

Jaką siatkę przeciwko kretom założyć w ogrodzie?

W trakcie kupna powinniśmy kierować się wieloma parametrami siatki, jaka ma ubezpieczyć nasz skwer przed małymi destruktorami: jakością budulca, z jakiego została stworzona, średnicą oczek, rozległością siatki oraz technologią przytwierdzania. Siatka powinna być należycie gruba, aby kret jej nie zdewastował, natomiast otwory muszą mieć odpowiednią wielkość, zatem od 10 mm do 16 mm. Siatki, które możemy odnaleźć w sklepikach ogrodniczych mają akceptację +/- 2mm. Jeśli „dziurki” będą mniejsze niż 8 mm, wtedy może to stanowić spory problem dla systemu korzeniowego trawki. Wielkość siatki musimy dobrać do konturu ogrodu. Im smuklejsza, tym dużo więcej trzeba będzie wykonać fałd. Jeśli gleba jest twarda, musimy użyć szpilki metalowe; jeśli jest delikatna – możemy z powodzeniem umieścić plastikowe. Kołki przyzwoicie się utrzymują, jednak gorzej się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Całość zależy od tego, czy posiadamy aktualnie założony oraz wypielęgnowany ogródek czy w tej chwili go tworzymy. W drugim wariancie jest dużo szybciej. Siatkę kładziemy najzwyczajniej w świecie 10 cm pod trawnika oraz 30 cm poniżej rabat. Trzeba ją zamontować z nakładem osiągającym 10 cm po obu bokach. Za pośrednictwem fachowych kołków oraz kotwic możemy siatkę położyć na urwistym gruncie. Należałoby nadmienić, iż układ samosterującego podlewania powinien znaleźć się pod siatką. Jeśli posiadamy już pokaźny skwer, wówczas musimy wybrać między:

  • Odręcznym zrzuceniem murawy, przygotowaniem siatki oraz od nowa umieszczaniem murawy
  • Ułożeniem siatki pionowej – wkopuje się ją na głębokość około 70-80 cm. Ponad ziemią musi górować w przybliżeniu 20 cm kawałeczek. Może przydarzyć się, że jeden zdecydowany kret przebije się pod nią oraz ujawni się w naszym skwerze.

Jeśli pragniemy zagwarantować perfekcyjną troskę swym rabatom, grządkom oraz nasadzeniom, jak najszybciej zdecydujmy się na specjalną siatkę rabatową, która uchowa je przed wszelkimi zwierzętami, m.in. domowymi oraz na siatkę na krety układaną poziomo. Pamiętajmy, iż siatka powinna być niezwykle wytrzymała, zatem taka, jakiej praktycznie w ogóle nie zniszczą nie tylko krety. Jeśli planujesz uzyskać więcej informacji o zaprezentowanych siatkach, kliknij w ten link – Siatka na krety

Strona używa cookies
Ok