W branży budowlanej możemy zetknąć się z dwoma rodzajami pianki PUR z zamkniętymi komórkami oraz z otwartymi komórkami. Piankę zamkniętokomórkową o gęstości plus minus 40 kg/metr sześcienny korzysta się przede wszystkim do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz izolacji dużych magazynów, izolacji pokryć dachowych i stropodachów, a także podczas robienia lodowni, a konkretniej spiżarni chłodniczych do przechowywania owoców i warzyw. Piankę poliuretanową o wyższej spoistości (60kg/metr sześcienny) wykorzystuje się do termoizolacji pokryć dachowych, stropodachów, zadaszeń płaskich, cokołów, posadzek (jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe) i do rozgraniczania miejsc, w jakich mamy do czynienia z mocniejszym uciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową można zastosować do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek i ścianek działowych wewnątrz lokalu, hangarów lotniczych czy lokali przemysłowych.
Pianka z niezasklepionych komórek jest zrobiona z wyraźnych „otworów”, a w rezultacie ma szansę „oddychać”, a mianowicie dawać odpowiednią wentylację mieszkania i przekazywać przesadnie dużą miarę pary wodnej. Zapobiega nagromadzeniu pleśni, z tego powodu perfekcyjnie przydaje się do ocieplania poddaszy. Posiada nie tylko zalety izolujące, osuszające parę wodną oraz tłumiące. Jest niezwykle lekka, w ogóle nie obciąża bardzo budowli i montuje się ją przy zastosowaniu hydrodynamicznego natrysku. Można wtedy ocieplić nią zadaszenia w jakimkolwiek dowolnym rozmiarze – choćby te nadzwyczaj złożone. Jakie posiada defekty? Rzeczywiście żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie spożytkuje do wycieplenia filarów, do czego absolutnie się nie nadaje. Należy pamiętać, że wcale nie jest wytrzymała na działanie ognia.
Pianka z zalepionymi komórkami daje najskuteczniejszą izolację oraz jest niezmiernie niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Poświęca się ją głównie do izolacji umocnień, podłóg z nagrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma minimum 90% zamkniętych otworów ma olbrzymią zwartość, niewysoką przepuszczalność oraz wyjątkowo dużą wytrzymałość na zginanie. Bezbłędnie sprawdzi się do blokowania konstelacji metalicznych, rurociągów czy budynków inwentarskich.
Wszystko jest uzależnione od tego, jaki moduł domku będziemy ocieplać. Pianka z otwartymi komórkami potrzebuje mniej materiału, a co za tym idzie – jest wysoce oszczędna. Przelicznik uszczelnienia jest odrobinę gorszy, jednak pomimo to zabezpiecza ciepłotę w mieszkaniu i jest idealną zaporą dla hałasu. Jeżeli zamierzamy ocieplić poddasze, wtedy powinniśmy przemyśleć sobie jej montaż. Trzeba też pamiętać, że wypada wtedy mieć na oku wymuszony obieg powietrza, by przenigdy nie skraplała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Ogólnie powinniśmy kierować się regułą kompromisu między zapłatą, płaszczyzną, w której pianka zostanie zużytkowana oraz oporem cieplnym. Na poddaszu pianka poliuretanowa powinna mieć przynajmniej 10 cm (z zamkniętymi komórkami) bądź 20 cm (z otwartymi komórkami), ażeby osiągała swoje zadanie.
Walory pianki otwartokomórkowej: niezwykle dobra izolacja w momencie zimy, perfekcyjne schładzanie w letnich miesiącach, tłumienie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające odkładaniu się oparów albo wilgoci, kusząca cena, ekonomiczność, efektywność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.
Dobre strony pianki zamkniętokomórkowej: wyjątkowo wysoka odporność na nieprzyjazne warunki pogodowe, nieobecność mostków cieplnych (wspaniała nieprzenikliwość), produkt niewrażliwy na wpływ ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający architektury, niewysoki przelicznik przewodzenia energii cieplnej, efektywna termoizolacja, doskonała hydroizolacja.
Pokrycia dachowe, jakie posiadają złożone układy, nadzwyczaj trudno jest wycieplić klasycznymi technikami. Wyglądają one bez wątpienia uroczo, jednak dla brygady budowlanej stanowią duże wyzwanie. Jeżeli planujemy zabezpieczenie poddasza, należałoby w miejsce wełny mineralnej, postawić rzeczywiście na piankę poliuretanową (zdecydowanie z otwartymi komórkami). To bardzo atrakcyjna metoda uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami i wyciszania obszarów o niesymetrycznych profilach, zatem z klinami na płaszczyznach łączeń belek. Dach trzeba nieodwołalnie z wyprzedzeniem zregenerować, żeby zabezpieczanie pianką miało jakikolwiek sens. Piankę powinniśmy nakładać prosto na blachę lub dachówkę. Blacha absolutnie nie może mieć korozji, zaś wszelakie dachówki muszą być nienaruszone. Zastosowanie uszczelnienia pianką poliuretanową jest o wiele szybsze niżeli w przypadku kolejnych artykułów, m in. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się także gwałtownej degradacji, pylenia, rozprowadzania oparów i niesamowicie wolnego suszenia. Mamy gwarancję, że izolacja będzie skuteczna przez mnóstwo lat, a my zaoszczędzimy na ocieplaniu domu.
Na co wypada spojrzeć? Każda firma, jaka przeprowadza uszczelnianie pianką izolacyjną musi w miejscu przeprowadzania usługi posiadać wszystkie konieczne dokumenty, m in. prawidłowe zaznaczenie produktu czy kartę techniczną materiału. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną zabezpieczającą głównie drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Ponadto muszą mieć badania u specjalisty (oraz badania zezwalające na działanie na wysokości – jeżeli jest to wskazane) oraz zaświadczenie po odbytym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o piance izolacyjnej, wejdź w ów odnośnik – ocieplenie poddasza Bydgoszcz