wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
16 kwietnia, 2017
pozycjonowanie stron www pozycjonowanie sklepów online pozycjonowanie toruń
Pozycjonowanie stron internetowych – pierwsze kroki
19 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się ze żmudnym wypełnianiem wielkich ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad małym liczydełkiem oraz tajemniczymi przeliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Bez wątpienia powyższy obraz pasuje raczej do ujęcia z filmu, niż do sytuacji prawdziwej. W rzeczywistości księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, odręcznie w zasadzie nie przygotowuje jakichkolwiek druków i nie zarabia przeciętnie (szczególnie jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

„Buchalteria” jest najważniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wtedy, gdy jest realizowana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyznaczonym biurze. Do jej fundamentalnych zobowiązań kwalifikuje się: przygotowywanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie informacji, wstawianie danych do systemu rachunkowego, liczenie opłat przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję razem z nabywaniem wiedzy i doświadczenia zabiegać o wyższe stanowisko w firmie. Na pewno najciekawszą pracą jest praca głównej księgowej, która weryfikuje ruch środków pieniężnych w firmie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami urzędowymi, zawiaduje pracownikami oraz ma zawsze na oku rozwój własnego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość jeszcze utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać indywidualne biuro rachunkowe oraz indywidualnie obsługiwać Klientów. Tu jednakże niezastąpiona jest zgoda Ministra Finansów – trzeba potwierdzić doświadczenie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po skończeniu odpowiednich studiów). Ażeby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba robić żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie oczywiste. Musimy zdecydowanie opanować wszystkie przepisy, jednocześnie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi koniecznie mieć w takiej sytuacji dużą wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za zasoby finansowe firmy. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest skończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, lecz o przydatną wiedzę. A tej w zasadzie nie możemy zyskać na pozostałych profilach. Potem księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą starać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna mieć również zdolności „naturalne”, przykładowo wnikliwość i pracowitość w wykonywaniu wszelakich powinności. Pojedynczy błąd w rachunkach czasem może mieć zgubne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie mamy do czynienia z ogromnym transferem środków finansowych), lecz także mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu wykonywania księgi zysków i odpływów (KPIR), robienia pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, opracowywania deklaracji podatkowych, a także układania podsumowań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto wspomnieć, że powinnością osoby zarabiającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i doskonalenie predyspozycji. Generalnie, wykształcenie jest tylko podstawowym wymogiem do wykonywania tego zawodu, zaś doświadczenie tym, czym powinniśmy przekonać do siebie sporą liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie nadzwyczaj atrakcyjna stała się „księgowość online” czy oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. Dzięki temu Odbiorcy nie muszą opuszczać budynku albo instytucji, aby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w ustalonym miejscu i zabiera wszelkie dokumenty do wyliczeń. Czasem może również zostać w firmie, którą obsługuje i tam błyskawicznie uporządkować dokumenty.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od paru lat realizują się w takiej specjalności oraz w sumie nie planują aktualnie podejmować pracy u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednakże z paroma wymogami, m.in. znacznymi wkładami środków finansowych. Koszt założenia odrębnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony najbardziej od miejsca, w jakim miałoby się ono znajdować. W centrum metropolii wynajęcie lokalu biurowego będzie dużo droższe aniżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, iż dużą liczbę papierów można bezproblemowo załatwić przez Internet. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie atrakcyjnym wyjściem, w szczególności, jeśli zaledwie zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można wyznaczać Interesantom przypadkowym stawek, m. in. takich, które wypatrzymy w cennikach innych firm. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: poważaniem przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz poziomem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle tworzy się podział na ilość papierów.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odsyłacz tu – Księgowość Toruń

Strona używa cookies
Ok