Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
Jak założyć firmę oraz dlaczego opłaca się zatrudnić księgową
8 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Na czym opiera się współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022

Czym wyróżnia się dobra księgowa

Po czym poznać dobrą księgową?

Znalezienie najlepszej księgowej to niezwykle ważny krok dla dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub oczekują wsparcia w prowadzeniu spraw księgowych. Spora liczba obowiązków, przepisów, zobowiązań i podatków oznacza, że dla niejednej osoby sprawy księgowe są trudniejszą wśród elementów tworzenia firmy. Nic zatem dziwnego, że wielu przedsiębiorców zwraca się po rozliczenia księgowe w biurach księgowych. Wybór dobrej księgowej ma więc duże znaczenie. To od doświadczenia i wiedzy księgowej zależy rzetelność pracy oraz odpowiedność niezbędnych rozliczeń, dlatego chcąc zatrudnić księgową trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty.

Najważniejsze cechy charakterystyczne księgowej

Niezależnie od tego, czy zaangażujesz księgową do przedsiębiorstwa, czy przeniesiesz swoje sprawy z zakresu księgowości do biura rachunkowego, najbezpieczniej jeżeli zwrócisz uwagę na kilka ważnych cech, które świadczą o tym, że księgowa zna się na tym co robi i korzystnie jest nawiązać współpracę. W wielu przypadkach nie wystarczy zyskać wykształcenia, niezbędne są także inne cechy, które zapewnią księgowej stabilną pracę.

Wyksztłacenie wyższe jest oczywiście podstawą, ale to niejedyna cecha wyróżniająca. Warto dodać, że zaawansowanie nauczania również może się różnić. Studia są wyłącznie minimum. Jeśli jednak księgowa cały czas się rozwija, bierze udział w niezależnych od studiów kursach i nieustannie ugruntowuje kompetencje, ma liczniejsze szanse na to, że osiągnie pracę na lepszym stanowisku. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko pracy, tym większy zakres umiejętności, a wobec tego szersze możliwości pracy dla firm. Z tego względu samokształcenie i ciągłe podnoszenie swoich kompetencji też ma dużą wartość. W ustawach stale coś jest poprawiane, dlatego aktualizowanie wiedzy daje wartość także księgowej.

Następnym kluczowym aspektem jest wielkość doświadczenia. Znaczna część przyszłych księgowych otwiera przed sobą drzwi kariery zaczynając od staży i praktyk już na etapie studiów. Im więcej czasu księgowa działa w księgowości, tym ma rozleglejszą wiedzę, spotkała się z odmiennymi sytuacjami i problemami gdzie była konieczność współpracy z klientem dlatego wie, w jaki sposób jak im zaradzić. Doświadczenie połączone ze stałym podnoszeniem umiejętności oznacza, że księgowa osiąga szansę sprawnie wykorzystywać swoją wiedzę w kontakcie z klientem.

http://taxbiuro.net/

Warto dodać, że to jak współpraca wygląda z klientem tak samo nie powinno być obojętne. Aby praca pomiędzy klientem a księgową była owocna, księgowa powinna mieć odpowiednie cechy osobowe ułatwiające współpracę z ludźmi. Troska o przyjazną atmosferę to część, jaka pozwoli klientom poczuć się spokojnie, jednak o wiele większą wartość kryją takie cechy jak np. rzetelność czy staranność. W ten sposób właściciele firm mogą spać spokojnie, pamiętając, że księgowe sprawy firmy są w odpowiedzialnych rękach, a wszelkie deklaracje, zestawienia albo sprawozdania będą przyszykowane na czas.

W dzisiejszej księgowości spora część biur rachunkowych używa nowoczesne systemy wspomagające rządzenie działalnością. Umiejętność używania programów księgowych oraz aktywne użycie ich w trakcie pracy, nie tylko powoduje automatyzację procesów i jest następną umiejętnością, którą dobrze posiadać w księgowości, ale też daje korzyści samemu klientowi. Bezpieczne programy gromadzą wszystkie niezbędne dane i usprawniają tworzenie potrzebnych wyliczeń, po to, żeby sprawy z zakresu księgowości załatwiane były rzetelnie i na czas.

Ostatnią pośród najważniejszych cech księgowej jest umiejętność komunikacji. Wszelkie wspomniane cechy, takie jak doświadczenie, wiedza itp., mogą nie zdać egzaminu, jeżeli księgowa nie potrafi rozmawiać. W księgowości nie może dochodzić do nieporozumień, dlatego komunikacja jest tak ważna. Często dodatkowym plusem jest znajomość obcych języków, ponieważ dzięki temu księgowa może świadczyć usługi przedsiębiorstwom, które otwierają się na zagraniczny rynek.

Jakie są stanowiska pracy w księgowości

Bez względu na etap, w którym znajduje się wybrana księgowa, na poszczególnych etapach jej praca daje istotną pomoc dla przedsiębiorców. Głównie w biurach rachunkowych można określić konkretny podział obowiązków, które różnią się między sobą zakresem obowiązków, zadań i wiedzą. Najlepiej jest, jeśli firmą może zająć się szersza księgowa kadra, jednak także w mniejsze biura rachunkowe wspaniale radzą sobie ze świadczeniem wielu usług.

Najważniejsze stanowiska to najwyższe stanowisko należące do głównej księgowej w biurze rachunkowym, czyli osoba z największym doświadczeniem i wiedzą i umiejętnościami; samodzielna księgowa z określonym konkretnie obszarem obowiązków w księgowości oraz starszy księgowy wyspecjalizowany się w wybranym zakresie zadań. Obok tego w biurze rachunkowym są też kolejne mniejsze, ale nadal ważne stanowiska: młodszego księgowego, czyli osobę z małym doświadczeniem, ale szeroką, sprawdzoną i rzetelną wiedzą, a także specjalistów ds. kadr i płac odpowiadających za sprawy pracowników oraz ich pieniędzy. Najmniejsze role mają fakturzyści, czyli osoby odpowiedzialne za wprowadzanie dokumentów do programów księgowych oraz asystenci w dziale księgowym będący na starcie swojej pracy w branży.

To pokazuje nam, że funkcjonujące biura rachunkowe mają wiele do zaoferowania. Bez względu na stanowiska, praca wszystkich osób zaangażowanych w sprawy księgowe przedsiębiorstwa zapewnia wysokiej jakości obsługę . Korzystając z usług specjalistów można tylko zyskać.

Strona używa cookies
Ok