nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Maszyny rozlewnicze i ich rodzaje w przemyśle
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Czym wyróżnia się dobra księgowa
9 grudnia, 2022

Jak założyć firmę oraz dlaczego opłaca się zatrudnić księgową

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Założenie firmy to ogromne  wyzwanie, dlatego że już na początku trzeba wiedzieć, w jakich obszarach firma będzie funkcjonowała. Dlatego też większość rozpoczynających przedsiębiorców zwraca się w tym temacie po wsparcie do biura rachunkowego. Warto zdecydować się na ten krok, dlatego że w księgowości pracują profesjonaliści, jacy swobodnie poruszają się po nowych ustawach oraz niezbędnych dokumentach. Z uwagi na to nawiązanie współpracy, szczególnie długoterminowej może zapewnić nowo założonej firmie wiele zalet.

Najważniejszymi pytaniami, które musi sobie zadać osoba zamierzająca założyć firmę są pytania o charakterystykę oraz sposób działania. Ten kto ma przedsiębiorstwo powinien wiedzieć, jakie chce oferować usługi lub jakie dystrybuować towary. Należy ustalić ilość pracowników, współwłaścicieli oraz uzależnioną od tego formę działalności gospodarczej. Już na początku należy wybrać też formę opłacania podatków i składek, a także dowiedzieć się, czy wybrany zakres funkcjonowania firmy wymaga przystąpienia do VAT-u. Przy zakładaniu firmy księgowa z pewnością odpowie na wszelkie nurtujące pytania, a do tego pomoże złożyć wniosek do CEIDG potrzebny do tego, aby rozpocząć działalność.

Co przygotować przed procesem zakładania firmy

Podstawowym obszarem, jaki powinno się mieć przygotowany to charakter firmy. Tworząc firmę przedsiębiorca powinien mieć ciekawy pomysł na swoją firmę. Znaczna część osób na tym etapie przygotowuje biznesplan i na bazie niego określa, czym zajmie się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać oraz kim będzie klient, jaką metodą będzie się rozliczać, jaką przyjmie formę działalności itp. Oprócz tego należy już od razu uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny. Prawdopodobnie każda kolejna księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Wszystko dlatego że posiadanie tego podpisu lub profilu ułatwia podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych lub także kontraktów drogą elektroniczną, a za sprawą tego oszczędza sporo czasu, za sprawą tego, że ogranicza wymóg udawania się do urzędów w różnych sprawach. Podpisany tym sposobem dokument da się wysłać również drogą elektroniczną i posiada to tę samą wartość, co dokument podpisany ręcznie.

Forma wniosku do CEIDG oraz jego odpowiednie uzupełnienie

Aby prawidłowo rozpocząć firmę trzeba zapisać ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) wypełniając przygotowany na tę okoliczność wniosek. Jest to dostępny dla wszystkich zapis firm prowadzonych w Polsce. Wniosek do CEIDG wypełnia się w formie papierowej z osobistym ręcznym podpisem i trzeba go dostarczyć go osobiście do wybranego urzędu lub w formie elektronicznej, a tam należy podpisać podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, a następnie wysłać do urzędu.

Księgowa pomoże wypisać poszczególne rubryki. Muszą one być wypełnione prawidłowo, dlatego że za wypisywanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, o czym właściciel firmy również dowie się od księgowej. Jeśli jednak okaże się, że jakieś dane zmienią się lub z jakiegokolwiek względu będą inne, bez trudu da się je zaktualizować. Korzystanie z pomocy księgowej już na początku gwarantuje, że wniosek do CEIDG zostanie odpowiednio uzupełniony. Jeśli to początek rozwijającej się współpracy z księgową, w formularzu do CEIDG jest pole do dodania nazwy i numeru NIP biura księgowego, które będzie wspierało firmę w zakresie księgowości.

Sam wpis do CEIDG jest bezpłatny więc nowi przedsiębiorcy powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o konieczności opłaty. Spora ilość biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeżeli tak jest, z reguły jest to niska opłata za pracę i wiedzę księgowej.

W jakich okolicznościach przedsiębiorca musi rejestrować się do VAT

Rejestrowanie się do VAT nie jest obowiązkowe dla każdego, ale są takie obszary działalności , co są wymagane do rejestracji do VAT-u. Dla przykładu VAT, czyli podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby fizyczne i prawne, organizacje bez prawnej osobowości, ale wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, np. handlowcy, producenci, usługodawcy lub rolnicy. Dotyczy to również osób prowadzących zawody doradcze, prawnicze, i osób powiązanych ze ściąganiem długów. Kompletna lista otwarta dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u również nie jest wymagające. Trzeba złożyć wniosek VAT-R, jaki trzeba wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży usług i towarów. Również tutaj księgowa z wybranego biura rachunkowego może zapewnić wspracie.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Czy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Aby dobrze tworzyć przedsiębiorstwo praca nie kończy się na tym jak dobrze wypełniać wnioski. Księgowa dba o wszelkie szczegóły rozliczeń, aby przedsiębiorca miał jak największą liczbę korzyści oraz martwił się rozliczaniem bez wsparcia. Oddanie dokumentów księgowej przekłada się na szereg szczerej pracy oraz tworzeniu rozliczeń w terminie. Księgowa zna najważniejsze przepisy, a dzięki mądremu wykorzystaniu umiejętności i wiedzy, umożliwia klientowi korzystanie z przysługujących mu ulg i odliczeń. Kontakt z księgową też jest prosty oraz bazuje na życzliwej relacji. Szybki przepływ wiedzy tylko podkreśla, jak istotna jest współpraca między przedsiębiorcą a biurem rachunkowym. Należy zauważyć, że biuro rachunkowe, z którym klient założy firmę, będzie znać tę działalność od podstaw a dzięki temu będzie oferować wsparcie w odmiennych obszarach działania.

Strona używa cookies
Ok