Implanty – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021
Chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi ?
12 lutego, 2021

Leasing jest techniką opłacania łączącą równolegle pożyczkę oraz dzierżawę. Na fundamencie umowy zawartej z podmiotem finansującym (lesingodawcą) możliwe jest używanie środka trwałego. Podmiot finansujący wykupuje wskazany w umowie przedmiot, a następnie dostarcza go leasingobiorcy, który korzysta z niego płacąc za raty leasingowe. Wraz z zakończeniem umowy można, choć nie trzeba, zakupić przedmiot leasingu dla siebie, a sama cena zakupu stanie się niższa niż wartość rynkowa.

Z reguły przedmiotem pod leasing jest rzecz nieruchoma lub ruchoma, służąca celom zarobkowym. Dlatego przedmiotem pod leasing może stać się np. lokal, linie produkcyjne, maszyny produkcyjne, biurowy sprzęt, komputery i wiele innych. Najczęstszym przedmiotem leasingu dla firm są auta osobowe oraz ciężarowe i to właśnie na nie, najłatwiej znaleźć sporo ofert.

Odmiany leasingu dla firm

Możliwe są 2 rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. Podejmując decyzję o wzięciu przedmiotu w leasing, powinno się przemyśleć, która z opcji będzie bardziej korzystna. W operacyjnym leasingu dla firm VAT wliczany jest wspólnie z kolejnymi ratami. Zaletą tego rodzaju leasingu dla firm jest to, że znaczną część opłat można zawrzeć w kosztach uzyskania przychodów. Na przykład dla aut będzie to oprócz raty leasingowej, opłata początkowa, zakupy paliwa, przeglądy techniczne albo kupno wyposażenia.

Choć leasingobiorca ma za zadanie regulowania rat leasingowych, na czas trwania umowy sam środek trwały pod leasing pozostaje własnością leasingodawcy, z uwagi na to nie można uwzględnić go jako swojego w ewidencji. Ponadto operacyjny leasing dla firm wymaga podpisania umowy na co najmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

W przeciwieństwie do tego, leasing finansowy umożliwia dokonanie odpisu amortyzującego, dlatego że przedmiot pod leasing od początku jest własnością firmy. Umowę zawiera się na określony czas, ale nie trzeba ustalać okres trwania minimalnego. Można więc podpisać umowę na okres zgodny z potrzebą. Kolejną różnicą jest to, że w przypadku finansowego leasingu dla firm pełen VAT regulowany jest łącznie ze startową ratą leasingową. Natomiast do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się tylko odsetki z rat, a nie całe raty.

Jakie warunki należy spełnić, by wziąć leasing na firmę?

Leasing dostępny jest nawet dla firm, które właśnie założyły swoją działalność. Wszystko zależy od podmiotu finansującego oraz przedmiotu, który firma planuje leasingować. Niektóre podmioty udostępniają możliwość leasingu dla firm już od momentu rozpoczęcia działalności. Dla większości podmiotów finansujących minimum to 3 miesiące od chwili założenia firmy. Od 1 dnia funkcjonowania firmy najłatwiej uzyskać leasing na samochód dostawczy lub osobowy. Natomiast przy innych środkach trwałych jak maszyny czy lokale zwykle minimalny okres posiadania działalności wynosi sześć miesięcy, chociaż zazwyczaj sięga nawet pełnego roku. Firmom z długim stażem pracy zdecydowanie łatwiej wziąć leasing.

Stosowanie przedmiotu pod leasing

Każdy przedmiot wzięty w leasing dla firm powinien być przede wszystkim koniecznie ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszystkie pojazdy muszą mieć zakupione AC, a maszyny i sprzęt muszą zostać ubezpieczone od kradzieży i zniszczeń. Koszty serwisowania i napraw także leżą po stronie leasingobiorcy, chyba że umowa wskazuje, że w ratach dodane będą wydatki serwisu. Istotne jest, żeby po skorzystaniu z leasingu dla firm, wszystkie naprawy były wykonywane przez autoryzowany serwis. Zazwyczaj nie jest istotne, kto będzie używał z przedmiotu w leasingu, o ile firma nie zamierza użyczać ani wynajmować go kontrahentom czy klientom.

Leasing dla firm – czy warto?

Podstawową zaletą podpisaniu umowy leasingu dla firm jest zmniejszenie podatku ze względu na włączenie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Znaczącym plusem jest także ustawienie wysokości rat spłaty. Obok tego jest to korzystniejsze od kredytu. Zdecydowanie łatwiej zdobyć leasing zarówno od strony formalności, a także zabezpieczeń, z kolei w sytuacji, gdy przedsiębiorca zechce postarać się o kredyt na odrębny cel, opłacanie leasingu nie zmniejsza zdolności kredytowej. I o ile leasing dla firm opisują twarde zasady umowne, na temat okresu trwania, a sam środek trwały przeważnie nie jest własnością firmy, warto zastanowić się nad leasingiem.

Co po za kończeniu umowy leasingu?

Aspektem, który zdaje się bardzo ważny to możliwość kupna na własność przedmiotu leasingu. W głównej mierze w sytuacji leasingu dla firm z niewielkim wykupem. Dzięki temu środek trwały można kupić za niższą cenę niż jego wartość rynkowa. Co więcej wykupienie przedmiotu leasingu dla firm można dodać w koszty uzyskania przychodu, a także odliczyć od niego VAT. Obok tego do kosztów można dodać także wszystkie koszty połączone z korzystaniem. Innym plusem jest to, że po zakończeniu jednej umowy leasingowej, prościej zdobyć kolejny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/

 

Strona używa cookies
Ok