Pełna księgowość w biurze rachunkowym
Pełna księgowość co to jest kto musi się tak rozliczać
16 lutego, 2023
etykieciarki nowoczesne maszyny etykietujące na linii produkcyjnej
Etykieciarki czy warto wyposażyć się w automatyczne maszyny etykietujące
1 marca, 2023

Usługi kadrowe oraz wyliczanie wynagrodzenia

Usługi kadrowe i wyliczanie wynagrodzeń - księgowość

Obsługa kadrowa i rozliczanie wynagrodzeń oferowane przez biuro rachunkowe stworzone są dla głównie takich przedsiębiorstw, które posiadają pracowników. W ogólnym rozumieniu to są wszelkie działania związane z zatrudnieniem i ludzkimi zasobami w przedsiębiorstwie, opierające się o wymogi prawa pracy oraz ustawy o ZUS. Bez znaczenia, czy przedsiębiorca zatrudnia na umowę o pracę, zlecenie czy umowę o dzieło. Kiedy w przedsiębiorstwie są zatrudniani pracownicy, usługi kadrowe i naliczanie wynagrodzenia to sprawa konieczna, by firma poprawnie się rozliczała. Usługi kadrowe skupiają się na pracowniczej dokumentacji, żeby wszystko zgadzało się z obowiązującymi przepisami prawa. W razie potrzeby biura rachunkowe niekiedy konsultują się z Państwową Inspekcją Pracy, jeśli przepisy są zawiłe albo niepoprawnie interpretowane. Natomiast wyliczanie wynagrodzeń, a więc usługi płacowe skupiają się na tworzeniu list płac i wyliczaniu wysokości wynagrodzeń. Konieczna jest tu też umiejętność tworzenia podatkowej dokumentacji oraz wiedza w obszarze przeliczania składek.

Najczęściej działalności korzystają z obsługi kadr i płac proponowanych przez biura rachunkowe, by nie musieć przejmować się tym osobiście. Prawidłowe rozliczanie pracowników oraz przygotowywanie dokumentów wymaga wiedzy na temat przepisów, więc lepiej jest zgłosić się do profesjonalnej księgowej.

Jakiego rodzaju działania należą do obsługi kadrowo-płacowej?

Obsługa kadr i płac to dział szczególnie rozwinięty. Księgowa, która zajmuje się kadrami i płacami, przeważnie dodatkowo kształci się w tym kierunku. Zadaniem księgowej jest troska, żeby wszelkie sprawy kadrowe prowadzone były w sposób właściwy oraz zgodny z przepisami. Od chwili zatrudnienia pracownika, do chwili, gdy z jakiegokolwiek powodu odejdzie z firmy, Poltax Toruń biuro rachunkowe zajmuje się związanymi z nim sprawami.

Głównie wykonywane usługi kadrowo płacowe obejmują:

Sporządzanie umów o pracę, umów zlecenia oraz umów o dzieło – każdy pracownik, jaki zostaje zatrudniony zgodnie z prawem, musi zawrzeć z pracodawcą umowę. Na bazie rodzaju wykonywanej pracy i ustaleń pomiędzy obiema stronami ustalany jest dany rodzaj umowy. Zadaniem księgowej jest przygotowanie właściwej umowy, zgodnie z ustaleniami między stronami oraz w oparciu o odpowiednie wymogi prawne.

Prowadzenie akt osobowych pracownika – każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia pracowników, ma obowiązek zbierać akta osobowe pracownika. W aktach znajdują się różnego rodzaju dokumenty takie jak umowy , aneksy do umów, świadectwa pracy oraz inne. Biuro rachunkowe Toruń troszczy się o to, by wszystkie te akta były kompletne.

Rozliczenia z ZUS, tworzenie oraz przekazywanie deklaracji do ZUS – każda firma ma obowiązek rozliczać się z ZUS, a ta, jaka zatrudnia pracowników musi również rozliczać składki na ubezpieczenia zdrowotne, społeczne i Fundusz Pracy. Przez te rozliczenia, właściciel firmy orientuje się, jak wysokie składki ma obowiązek zapłacić za siebie i pracowników. Obok tych rozliczeń z reguły biuro rachunkowe sporządza wymagane deklaracje oraz przesyła je do ZUS.

Przygotowywanie świadectwa pracy – taki dokument z reguły sporządzany jest w sytuacji, kiedy pracownik opuszcza firmę. Obowiązkiem jest wydanie dokumentu odchodzącemu pracownikowi. Świadectwo pracy ma w sobie informacje jak np. okres pracy w firmie, , a także o przyczynach zwolnienia z pracy. Sporządzanie świadectwa pracy również leży w zakresie usług kadrowo płacowych i jest wykonywane przez księgową.

Sporządzanie listy płac, naliczanie kwoty wynagrodzeń

Wyliczanie wynagrodzeń oznacza nie tylko samo wyliczanie wysokości wypłaty dla pracowników. W każdym miesiącu księgowa tworzy też listę płac pracowników, która obejmuje szersze dane w tym zakresie. Ta lista płac jest zestawieniem wskazującym wynagrodzenie brutto i netto, zawiera wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, chorobowe czy Fundusz Pracy. Biuro rachunkowe Toruń Poltax dodaje również dane o zużytych urlopach oraz nieobecnościach np. na skutek choroby. Lista płac i naliczanie wynagrodzeń wiąże się też z naliczaniem zaliczek na dochodowy podatek. Przy wyliczaniu wynagrodzeń ważna jest terminowość. Moment wypłaty jest ustalany umownie, ale zwykle następuje nie później niż 10 dnia kolejnego miesiąca. Żeby pracownicy mogli otrzymać wypłatę, księgowa musi na czas stworzyć wszystkie listy i dokonać rozliczeń.

Dlaczego warto powierzyć sprawy kadr i płac do biura rachunkowego?

Ilość przepisów i zasad, które są ciągle aktualizowane w księgowości dla dużej grupy przedsiębiorców jest już powodem, dlaczego opłaca się wybrać usługi rachunkowe Toruń. Naliczanie wynagrodzenia i prowadzenie pracowniczej dokumentacji, także jest dość trudne, biorąc pod uwagę to, że księgowa przeważnie musi mieć specjalnie szkolenie, aby móc wykonywać obowiązki wobec pracowników. Oddając obsługę kadr i płac księgowej, właściciel firmy oszczędzi sobie nerwy oraz zyska gwarancję, że usługę poprowadzi odpowiednia osoba. Biuro rachunkowe używa wiedzę, aby wszystko było wykonywane prawidłowo oraz na czas, żeby klienci unikali stresu. Wystarczy tylko nawiązać współpracę z księgową z doświadczeniem.

Poltax Toruń księgowość

Strona używa cookies
Ok