Leczenie ortodontyczne
8 lutego, 2021
Pompy ciepła – wady i zalety
9 lutego, 2021

Prowadzenie firmy wiąże się wprost z potrzebą prowadzenia księgowości. Na bazie dowodów księgowych zapisywane są wszelkie zdarzenia finansowe zachodzące w firmie, za sprawą czego o wiele łatwiej weryfikować wydatki. Dowody księgowe zawierają m.in. informacje dotyczące sprzedaży i zakupów, wydatków czy inwestycji firmy i dane z kategorii podatków lub wynagrodzenia pracowników. Ze względu na to, że księgowość jest ważnym oraz rozbudowanym działem niemal każdej firmie, w zależności od jej wielkości niezbędna jest księgowa, zatrudnione biuro rachunkowe albo cały wydział odpowiadający za prowadzenie ewidencji rachunkowej.

Możliwe są dwa podstawowe sposoby prowadzenia rozliczeń księgowych, to są: księga handlowa, inaczej pełna księgowość i księga przychodów i rozchodów, inaczej księga podatkowa. Reguły wskazane w ustawie o rachunkowości wskazują, które firmy powinny wybrać pełną księgowość, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. Uzależnione to jest od formy działalności gospodarczej i od charakteru firmy oraz przychodu w roku obrotowym.

Sposoby prowadzenia księgowości

Pełna księgowość to najbardziej rozbudowana forma rozliczeń. Poprzez szczegółowe informacje pokazuje sytuację finansową firmy: płynność, rentowność i finansową gospodarność. Na bazie pełnej księgowości firma rozlicza się z organami podatkowymi. Według ustawy o rachunkowości do posiadania księgi handlowej zobowiązane są na przykład spółki handlowe w tym kapitałowe, osobowe i spółki w organizacji, stowarzyszenia oraz fundacje nawet w sytuacji, kiedy ich przychodem są jedynie składki członków, a także województwa, powiaty, gminy oraz ich związki. Ponadto pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, jeśli w poprzednim roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych wyniosły przynajmniej równowartość 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Z kolei księga przychodów i rozchodów jest formą uproszczonej księgowości. Wpisy dotyczące rozchodów i przychodów muszą zawierać w tym przypadku rejestr dochodów, przychodów i kosztów z rozbiciem na zwolnienia podatkowe. Do wykazu w księdze przychodów i rozchodów muszą być uzupełnione także ewidencje środków trwałych, pracowników, a także wykaz dochodów zwolnionych z podatku z poprzednich lat. Uproszczoną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i partnerskie spółki, których przychód roku obrotowego nie jest wyższy 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Metoda prowadzenia księgowości zależy od działania firmy, charakteru, wielkości i struktury. O tym, której metodzie prowadzenia księgowości musi podlegać konkretna działalność gospodarcza zawsze warto omówić ze specjalistą. Na przykład zakładając firmę z pomocą księgowej, przedsiębiorca z łatwością uzyska porady od księgowej, jaka forma okaże się najwłaściwsza.

Elektroniczna księgowość

Podobnie jak w innych obszarach, w księgowości także pojawiają się nowoczesne metody technologiczne. Znacznym udoskonaleniem w prowadzeniu działalności są stworzone w ciągu ostatnich lat specjalne komputerowe programy, gwarantujące profesjonalne prowadzenie księgowości. Zazwyczaj tego typu programy można kupić na własność lub w abonamencie. Wiele biur rachunkowych korzysta z tych programów, przede wszystkim z uwagi na to, że e-księgowość jest ogromnym udogodnieniem pracy samej księgowej, ale także komfortu przedsiębiorcy. Wśród wielu funkcji w księgowości online znajdują się: umiejętność sprawnego i szybkiego wystawiania, przekazywania, a także gromadzenia dowodów księgowych, edycji planów kont, prostego wglądu w finanse albo dojścia do informacji o podatkach i składkach ZUS. Zwykle program księgowości online jest łatwy w obsłudze, a wszystkie aktualizacje pilnują, by program był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami.

W jaki sposób współpracować z księgową?

Metody współpracy z księgową są zróżnicowane. W przypadku największych przedsiębiorstw, w któ®ych jest bardzo dużo wytwarzanych dokumentów księgowych, najmocniej sprawdza się zatrudnienie księgowej (albo nawet zatrudnienie rozbudowanego działu księgowego) na etat. W przypadku mniejszych i średnich przedsiębiorstw przeważnie stosowaną praktyką jest załatwianie spraw księgowych, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym. Niezbędne we współpracy z księgową jest określenie narzędzi, z których będą korzystać dwie strony, by w jak najbardziej sprawny sposób oddawać dokumenty oraz wszelkie działania księgowe. W księgowości należy pilnować terminów, dlatego wszelkie dokumenty, za każdym razem skompletowane oraz jak najpoprawniej opisane powinny dotrzeć do księgowej we właściwym czasie. Ponadto niezbędna jest także sprawna komunikacja. Komponentem komunikacji oddziałującym na dobrą współpracę, na jaki należy zwrócić uwagę jest właściwy przepływ informacji. Księgowa musi posiadać dostęp do najistotniejszych informacji finansowych oraz sytuacji firmy, by móc rzetelnie wypełniać swoją pracę.

www.taxbiuro.net

Strona używa cookies
Ok