Prowadzenie księgowości
9 lutego, 2021
Jak działa klimatyzacja i rekuperacja – kiedy instalować ?
10 lutego, 2021

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zniszczała zbyt szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, aby nie dopuścić do obniżania się, ale też najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu są te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podjazd i chodniki z kostki betonowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych i niedrogich tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdyby było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, różnice temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Kluczową niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady oraz nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać dużo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać położony we właściwy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów. Kostka brukowa Toruń

Podjazd i chodniki z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że główną rolę utrzymuje tutaj ułożenie, aby podjazd stał się trwały i aby pełnił swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia obszernych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny zasypać piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Podjazd i chodniki z betonu stemplowanego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez problemu można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

 

GeoProjekt Kostka Brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok