E-sklep założony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna e-księgowość
21 września, 2020

Optymalizacja witryn WWW na WordPress

WordPress daje wiele możliwości jeśli chodzi o tworzenie witryn WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają witryny, jakie da się bez problemu rozwijać także ze względu na pozycjonowanie. Aby optymalizacja strony WWW na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić różne narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem niezwykle przydatnym do optymalizacji witryn WWW jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie głównie ocenia czas, jakiego wymaga przeglądarka, aby w pełni załadować stronę . Na podstawie danych Google ocenia witrynę w skali od 0 do 100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niska wartość punktowa może wpłynąć na jej obniżenie. To co przydatne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza elementów, jakie oddziałują na ten albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, jakie elementy wymagają zmian. Między innymi warto pomniejszać rozmiary obrazów, usuwać elementy blokujące renderowanie, wyrzucać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Bardziej rozbudowanym narzędziem optymalizacji witryn WWW na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, jednak jest trochę bardziej funkcjonalne, ze względu na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność strony. Ocenia witrynę internetową ze względu na jej działanie. Analizuje m.in. czas wyświetlenia strony, wskazuje nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale ważne jest dopasowanie do użytkownika. Oceniane są np. teksty alternatywne, przystępność języka oraz poprawna struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje funkcjonalność strony WWW pod względem zachowań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak dostosowane rozmiary pokazywanych obrazów albo dobre zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza witrynę internetową też pod kierunkiem SEO. Sprawdza między innymi zastosowanie meta opisów czy atrybutu alt dołączanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by sprawdzać, czy strona internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy właściwie działa w formie mobilnej. Tak dokładny audyt pokazuje niedoskonałości, jakie powinno się poprawić dla dobrej optymalizacji strony WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w przeciwieństwie do Lighthouse oraz Page Speed Insight skupia się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia witryny oraz metoda wyświetlania jej na komórkach. Test My Site produkuje szczegółowy raport pokazujący elementy, które trzeba poprawić. Między innymi wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, efektywność JavaScript, a także sugeruje wyrzucenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja pokazuje też ulepszenia, jakie pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje też usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google oferuje obszerny zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia pozytywnie wpływające na optymalizację strony WWW.

Wtyczki do optymalizacji witryn WWW na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn www na Wordpresie da się zastosować też przygotowane w tym kierunku wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, jakie zawierają wiele ciekawych dodatków, wzbogacających strony WWW. Wtyczki połączone z optymalizacją mają na celu wprowadzanie usprawnień, jakie wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę usuwane są nieużywane znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest też optymalizacja obrazów i czcionek. Ponadto wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, a to minimalizuje czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka ocenia strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych elementów, a sama wtyczka pokazuje dobrze wykonane elementy i takie, jakie trzeba zmienić w treści, aby uzyskać jak najwyższe rezultaty optymalizacji strony WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania strony. Za pomocą generowanych reguł usprawnia wydajność strony co sprawia, że wczytuje się ona znacznie szybciej. Kieruje budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem i na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki podczas pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych razach ładuje ją bez obciążania serwerów.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok