Montaż klimatyzacji w Toruniu
29 stycznia, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – na czym to polega ?
2 lutego, 2021

Jak samemu stworzyć witrynę WWW na WordPressie?

Samodzielne tworzenie strony WWW na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest ciężkie, ale nawet z niewielkimi umiejętnościami programistycznymi jest absolutnie dostępne, z uwagi na sporą liczbę przygotowanych narzędzi, wspierających cały proces twórczy. Wiele lat temu na początku WordPress częściej brany był za platformę blogową niż jako baza, na której da się stworzyć profesjonalną witrynę internetową. W związku z tym podstawowe funkcje zorientowane były na komponowanie wpisów blogowych. Teraz wiele osób tworzących  profesjonalne strony nadal używa opcji publikowania treści: aktualności, wskazówek, porad, recenzji dopasowanych specyfiki danej witryny. Zazwyczaj wpisy są wyodrębnione do dodatkowej zakładki, w której systematycznie ukazują się kolejne wpisy. Natomiast znaczną część całej witryny zajmują podstrony z treścią, jaka zazwyczaj przez dłuższy czas pozostaje taka sama. Na takich podstronach często wstawiane są opisy personelu, usług, sukcesów, certyfikatów oraz np. cenniki. Aby te wszystkie elementy mogły zostać zbudowane bez programistycznej wiedzy konieczny będzie page builder, a więc edytor za pomocą którego zbudujemy wszystkie części tekstowe i wizualne, jakie znajdą się na witrynie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy edytor wizualny jest elementem wbudowanym w WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Znacznie bardziej zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom dodawanym do kokpitu administratora. Koncepcja edytora wizualnego na WordPressie bazuje na wstawianiu kolejnych elementów do strony przez selekcję potrzebnego, po czym przesunięcie go (metodą przesuń i upuść) w wybrane miejsce. Bazowy edytor wizualny na WordPressie udostępnia dość zbliżone opcje tak samo przy budowaniu głównej strony, podstron, jak i wpisów. Cały proces tworzenia polega na dopasowaniu danego bloku, uzupełnienia go tekstem bądź grafiką, a w kolejnym kroku dostosowaniem do siebie poszczególnych bloków. Tą techniką można edytować na przykład nagłówki H1-H6, akapity, listy, pliki, cytaty. Każdy z tych elementów da się grupować, ustawiać , dzielić poprzez separatory i odstępy. Ponadto nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia dodawanie samodzielnie kodów HTML, widżetów (np. tagi, kalendarz, kategorie), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, ). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Publikujemy obrazy, treść, dodatki itp. wskazujemy ich wielkość, pogrubienie, kolory, a edytor samodzielnie koduje. Przy dodawaniu wpisów możliwe są jeszcze opcje, gdzie da się ustawić datę publikacji wpisu, przypisać mu właściwą kategorię, a nawet tagi oraz dodawać zdjęcie wyróżniające, jakie będzie okładką danego postu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Szczególną zaletą WordPressa dostępność instalowania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspomagają tworzenie strony WWW. Nie jest to tylko baza dodatków, co umożliwia dodawanie ponadpodstawowych funkcji jak na przykład harmonogramy, formularze czy szczegółowe tabele. Wśród różnych wtyczek oferujących zaawansowane pojedyncze elementy znajdują się również w pełni rozwinięte wizualne edytory, uzupełnione o większą liczbę opcji. Wtyczki dostępne są płatne oraz darmowe, przy czym te płatne są szczególnie rozwinięte. Ponadto niektóre szablony posiadają w pakiecie dostęp do konkretnej wtyczki edytora. Taki dodatek jest w takim wypadku w pewnym stopniu ograniczony, ale jego cena wliczy się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, mającym w sobie zaawansowany edytor wizualny jest szablon BeTheme stworzony przez Muffingroup. Włączony wewnątrz Muffin Builder gwarantuje szeroki zbiór opcji, połączonych z dodaweniem i ustawieniem treści na witrynie. Ten edytor wizualny w łatwy sposób pomoże zaprojektować profesjonalną i atrakcyjną witrynę internetową na równi dla firmy, jak i ciekawego bloga. Dzięki opcji dodawania rozmaitych elementów od tekstów, przez grafiki, po funkcjonalne dodatki w podsekcjach i kolumnach o wybranych rozmiarach, bez przeszkód stworzysz ciekawą witrynę WWW dostosowaną do Twoich potrzeb.

Elementor

Podstawową korzyścią Elementora można uznać to, że w odróżnieniu od podstawowego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów da się wstawiać, zmieniać z widokiem strony. W przypadku tamtych rezultat jest widzialny dopiero po potwierdzeniu dodanych wszystkich okien w miejscu edycji strony. Elementor pracuje z Podglądem w rzeczywistym czasie. Posiada bardzo dużo możliwości do co konkretnych elementów i ich opcji. Właściwie prawie każdy element może być bez przeszkód dopasowany i ułożony według upodobania modyfikując rozmiary, kolory, czcionki oraz np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych i często używanych wtyczek do budowania stron internetowych. Tak samo jak w przypadku Elementora pracuje na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. To w dużym stopniu ułatwia tworzenie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder ma bardzo dużo zaawansowanych opcji, których obsługa nie sprawia trudności, czasami skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, dlatego wprowadzane zmiany pokazują się z minimalnym opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia tworzenie stron internetowych, dzięki technice przeciągania i dodawania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie i duża ilość opcji zmieniania stylów i treści sprawia, że jest co raz bardziej polecaną wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zawarcie całej historii zmian, dzięki czemu łatwo cofnąć się do wcześniejszego momentu i rozpocząć edytowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najwcześniejszych wizualnych edytorów, dlatego bardzo często jest pakietem niektórych szablonów. Przez lat był poszarzany co sprawia, że teraz zawiera bardzo dużo wartościowych opcji, jakie pozwolą zaprojektować funkcjonalną stronę. Rozbudowane możliwości wpływają niestety na wydajność, przez co momentami jest dość powolny. Pomimo tego jest prosty we współpracy i stosunkowo tani.

Tworzenie stron Toruń

Strona używa cookies
Ok