Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kursy angielskiego Toruń
Maj 31, 2019

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji długotrwałych stanów zapalnych i wyrywania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, ale nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Powoduje to poważny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zazwyczaj umiejcawiane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do wybranego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Zwalcza się w szczególności powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są rezultatem wielu powodów. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia braków bębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Mają one dużo zalet, na przykład gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę rzuchwy. Wykonywane są również przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszystkich zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Strona używa cookies
Ok