Środki trwałe w leasingu dla przedsiębiorstwa
12 lutego, 2021
Najem lub sprzedaż mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami lejącej się krwi, skomplikowanymi operacjami i powikłaniami. W rzeczywistości to diaboliczne widzenie chirurgii stomatologicznej jest mocno przesadzone. Chirurgiczne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu ognisk zapalnych. Ten sposób leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych dentystów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet ciężkich przypadków stało się łatwe i w pełni bezpieczne. Dzięki nowoczesnym technikom stomatologicznym, zamiast obawiać się wizyty u chirurga, możemy być przekonani, że skutecznie i bezpiecznie unikniemy kłopotów z zębami. Dzięki innowacyjnym metodom leczenia rany  goją się szybciej. Nowoczesne sposoby znieczulenia, np. gaz rozweselający to pewność, że operacja odbędzie się bez bólu.

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji przewlekłych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się z udziałem chirurga?

Najczęstszymi operacjami przeprowadzanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu metody operacyjnej leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często przeprowadza się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo ważną kwestią nowoczesnej dentystyki jest także uzupełnianie ubytków. Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy dbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po wyrwanych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu nieprzyjemności. Zapobiega się tym problemom również w klinikach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są zabiegi  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich działań należy również wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy trzeba obawiać się zabiegu?

Mnóstwo osób mocno stresuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie bolesny zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej szukamy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to fachowe źródła wiedzy. Wiele osób na forach opowiada o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki mają miejsce bardzo rzadko. Współczesna dentystyka jest na bardzo wysokim poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się codziennością dla każdego wykwalifikowanego dentysty.  Jedyną rzeczą, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne odczucia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko pojawienia się zakażeń.

Zabieg w znieczuleniu

Nowoczesne sposoby znieczulenia są tak rozmaite, że większość pacjentów w momencie dokonania wyboru ma duży dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć nieco wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed operacją.

Dzisiejsze gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także duży wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą strzykawki. Wachlarz wyboru jest duży, dlatego warto dobrać metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest podawane przy użyciu komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego wrażenia bolesnego „wtłaczania” leku. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie polecane pacjentom, u których paraliż jamy ustnej powoduje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest także gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Nierzadko gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent robi się senny, nieco otumaniony, zrelaksowany.

Nim zdecydujesz się na konkretną metodę, upewnij się też, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najpopularniejsze przeciw wskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne leki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również powinnaś powiadomić o tym lekarza, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię operacja ekstrakcji zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem warto również zjeść dosyć obfity – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, należy się upewnić, że stosowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć obfitość krwotoków. Na 12 godzin przed operacją należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania zabiegu jest zgranie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Zabieg nie może się odbyć 2 dni przed rozpoczęciem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Istotne jest również zachowanie po operacji. Najcięższe bywają zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po opuszczeniu gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów- możesz spowodować wypadek. Musisz także pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej- zęby czyść miękką szczoteczką, omijając miejsca wokół rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać usta chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia zastosowanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po zabiegu może również występować opuchlizna- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

Więcej informacji  i cennik na : Chirurgia szczękowa Toruń

Strona używa cookies
Ok