Docieplenia pianką poliuretanową Toruń
29 stycznia, 2021
Implanty dentystyczne Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna zabiegi

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami lejącej się krwi, skomplikowanymi zabiegami i powikłaniami. W rzeczywistości to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Chirurgiczne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu ognisk zapalnych. Ta metoda leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Poziom wiedzy i umiejętności współczesnych dentystów a także odpowiedni sprzęt powodują, że leczenie nawet ciężkich przypadków stało się łatwe i w pełni bezpieczne. Dzięki najnowszym metodom stomatologicznym, zamiast bać się wizyty u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy problemów z uzębieniem. Dzięki odpowiednim metodom leczenia rany  goją się szybciej. Współczesne sposoby znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to stuprocentowa pewność, że operacja odbędzie się bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami przeprowadzanymi chirurgicznie są ekstrakcje zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się także zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu metody operacyjnej leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często dokonuje się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo istotną kwestią obecnej stomatologii jest także uzupełnianie ubytków. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy dbać o to, by wypełnić puste miejsca po wyrwanych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu nieprzyjemności. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są zabiegi  z zakresu przygotowania do noszenia protez i implantów. Do takich działań należy także wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Wiele pacjentów bardzo stresuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie bolesny zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do zabiegu, a także sprawdzić, co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to rzetelne źródła wiedzy. Wiele osób na forach pisze o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, obfite krwawienia- takie przypadki mają miejsce bardzo rzadko. Współczesna technologia jest na bardzo wysokim poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się zwyczajną pracą dla każdego dobrego dentysty.  Jedyną rzeczą, która może cię przerazić podczas zabiegu chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne wrażenia np. podczas ekstrakcji zębów- chrobotanie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Jama ustna jest często odkażana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko występowania zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne sposoby znieczulenia są tak różnorodne, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego warto tę kwestię przemyśleć nieco wcześniej, żeby uniknąć dodatkowego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, sedacja, znieczulanie azotem, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą zastrzyku. Możliwość wyboru jest duży, dlatego można dobrać metodę do osobistych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane przy użyciu komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy niekomfortowego wrażenia bolesnego „wtłaczania” leku. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których paraliż jamy ustnej wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym typem znieczulenia jest także gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma miły zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się senny, nieco otumaniony, uspokojony.

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę, upewnij się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne preparaty, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym lekarza, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię operacja ekstrakcji zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest także zjeść porządny obiad – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne powodują utratę krwi , należy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje alkoholowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją trzeba też odstawić palenie papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania zabiegu jest skorelowanie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest też zachowanie po zabiegu. Najcięższe będą zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie należy nic jeść. Mocne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Musisz także pamiętać o nienagannej higienie jamy ustnej- zęby czyść miękką szczoteczką, omijając miejsca wokół rany. Przez pierwsze dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska ma działanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po zabiegu. Na początku po zabiegu może także występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok