Metody budowy dachu – wytrzymałe budownictwo
8 lutego, 2021
Leczenie ortodontyczne
8 lutego, 2021

Najczęstsze zadania chirurga stomatologa

Stomatolog chirurg szczękowy podejmuje się wielu odrębnych, zazwyczaj najtrudniejszych zabiegów stomatologii. Dotyczy to niwelowania schorzeń szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek czy twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, usuwania zapaleń, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Stomatolog chirurg szczękowy poza tym aplikuje implanty. Do najczęstszych zabiegów realizowanych przez chirurga stomatologa szczękowego należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a ponadto jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

O ile ósemki wybijają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, przeważnie powodują sporo niedogodności. Według chirurga szczękowego zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie ma sensu naruszać. Czasem są jednak takie czynniki, jakie oznaczają, że niezbędne okaże się usunięcie ósemki. W tym wypadku należy zwrócić o pomoc do chirurga stomatologa szczękowego, który zaradzi na problem.

Zwykle proces wyrastania ósemek jest zakłócony np. ze względu na brak miejsca dla zębów. Ósemki, jakie nie mogą poprawnie wyjść, naciskają na inne zęby. To sprawia zazwyczaj trudny do zniesienia ból oraz ruchy pobocznych zębów. Za mała przestrzeń dla niektórych zębów może wywoływać problemy w trakcie szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to niepotrzebny dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez chirurga stomatologa szczękowego konieczne jest także wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ten problem może szybko atakować inne zęby, z tego powodu należy zlikwidować jej źródło. Bywa też tak, że wokół zęba powstaje obszerny stan zapalny , przeważnie spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku wyrwanie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego staje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Zabieg endodontyczny jest mocno precyzyjnym zabiegiem, a dentysta endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu korzysta z mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dojść do każdego z rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do przeoczonej części zębowego kanału, w którym mieści się infekcja.

Zazwyczaj resekcja zęba potrzebna jest, kiedy stomatolog nie może dojść do zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Bywa tak, że dookoła zmienionej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog nacina tkankę śluzówki, aby dostać się do kości i dokładnie obejrzeć ząb oraz wyjąć objęte chorobą elementy. Chirurg stomatolog wykonuje zabieg resekcji zęba pod mikroskopem. To sprawia, że taki zabieg jest bardzo precyzyjny oraz pozwala dentyście dojść do wszelkich odnóg zębowego kanału. W chwili, gdy kanał jest już całkowicie oczyszczony napełnia go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny

W rezultacie ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu zachodzi zanik kości. Dochodzi do tego przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Kiedy na czas stomatolog chirurg szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby dało się zaaplikować implant w innym czasie konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy pomocy biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia przebiega zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, przeważnie stomatolog chirurg szczękowy bierze go z brody, bądź żuchwy. Głównym celem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie zająć się aplikacją implantu stomatologicznego.

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok