Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów
Jak pacjent powinien przygotować się do założenia implantów zębów
10 lutego, 2023
Pełna księgowość w biurze rachunkowym
Pełna księgowość co to jest kto musi się tak rozliczać
16 lutego, 2023

Dlaczego warto podjąć leczenie zachowawcze u dentysty

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Zadaniem leczenia zachowawczego jest dbanie o zdrowie zębów pacjenta w głównej mierze wtedy, gdy pojawiają się pierwsze problemy jamy ustnej. Pierwsze sygnały wystąpienia przeważnie pojawiających się chorób zębów, dziąseł i przyzębia da się wykryć już w pierwszym etapie w trakcie kolejnych kontroli w gabinecie dentystycznym. Stomatolog wykonuje leczenie zachowawcze, by przedłużyć zdrowie jamy ustnej, nim problem się pogłębi.

Z reguły początkowym i podstawowym objawem, mówiącym o tym, że dzieje się coś szkodliwego jest ból zęba. W tego typu sytuacji nie warto radzić sobie sposobami domowymi, jakie nie zniwelują problemu, a najmądrzej bez czekania zajrzeć do stomatologa. W gabinecie stomatologicznym lekarz wykona niezbędne badania oraz określi źródło problemu, a za tym określi idealną metodę leczenia. Zwykle przy pierwszych sygnałach leczenie zachowawcze będzie odpowiednie, żeby zniwelować szkody, jeśli przypadek jest poważniejszy, dentysta będzie musiał wybrać bardziej skomplikowane leczenie.

Jakie są najczęstsze choroby zębów

Konieczność zastosowania leczenia zachowawczego wynika ze stanu zdrowia zębów. Znaczna liczba chorób zębów pojawia się od słabej higieny zębów. Dentyści zauważają, że najczęstsze choroby rozwijają się z powodu nieprecyzyjnego czyszczenia zębów, dlatego resztki pokarmów zbierają się na zębach i z biegiem czasu twardnieje i staje się trudnym do wyszorowania szczoteczką kamieniem nazębnym. Zgromadzone tak bakterie zazwyczaj są zaczątkiem ciężkich do wyleczenia chorób.

Próchnica – jest chorobą zakaźną, jaka łatwo przechodzi z zęba na ząb, a także z jednej osoby na drugą. Zwykle próchnica psuje tkanki zęba, a nie usunięta z czasem atakuje je dogłębnie. Im głębiej dotrze próchnica, tym trudniej będzie ją leczyć. Próchnicę na powierzchni wyleczy leczenie zachowawcze. Jeżeli dotrze do głębokich warstw zęba konieczne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach skutkiem może stać się też utrata zęba.

Zapalenie miazgi zęba – z reguły wystepuje w wyniku nieleczenia próchnicy, jednak może być również skutkiem przeciążeń zęba od ciągłych zabiegów czy sporej liczbie plomb. Zapalenie miazgi zęba jest trudnym do leczenia problemem zarówno dlatego, że pest powodem ciężkiego do zniesienia bólu, ale również dlatego że z czasem może przenieść się również na kość.

Zgorzel zęba – w przypadku, kiedy pacjent pozostawi problem zapalenia miazgi zęba albo nie dopełni leczenia zachowawczego, choroba będzie narastać i tym samym pojawi się zgorzel zęba. To taki typ stanu zapalnego, jakiego bolesnym wynikiem mogą stać się zwyrodnienia w kości w pobliżu korzenia zęba. W skomplikowanej chorobie leczenie zachowawcze nie wystarczy.

Najbardziej znane choroby przyzębia i dziąseł

Tak samo jak w przypadku chorób zębów, głównym powodem pojawiania się chorób przyzębia i dziąseł jest brak skrupulatnej higieny. Zwykle pojawiające się choroby dziąseł i przyzębia da się zauważyć ze względu na podobne objawy występujące w jamie ustnej. Będą to te objawy jak: krew przy szczotkowaniu, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zimno i ciepło, brzydki zapach , a także poruszanie się zębów. Takie symptomy świadczą o rozwijającej się chorobie przyzębia lub dziąseł, jaka potrzebuje natychmiastowego leczenia dentysty.

Zapalenie dziąseł – zwykle jest podstawowym objawem świadczącym o problemie. Zaczerwienione, często spuchnięte dziąsła dają znak, że trzeba się zgłosić się do stomatologa.

Krwawiące dziąsła – jeżeli pacjent dostrzeże w ciągu mycia krew, jest to znak bardziej zaawansowanego problemu jamy ustnej. Zwykle to już oznacza, że dziąsła są osłabione, a to może prowadzić do rozchwiania, a nawet wypadania zębów.

Parodontoza – czyli zapalenie przyzębia, jest najcięższą pośród chorób przyzębia i dziąseł. Początkowym symptomem paradontozy jest wrażliwość oraz zapalenia dziąseł, potem jeżeli problem nasila się, pojawia się krwawienie podczas szczotkowania. W efekcie zęby zaczną wypadać.

Jak leczenie zachowawcze zapobiega chorobom przyzębia, dziąseł i zębów

Zobaczyliśmy już, że największą przyczyną rozwoju trudnych w leczeniu chorób zębów, dziąseł i przyzębia jest niepoprawna higiena jamy ustnej. Choroby z łatwością migrują z zębów na dziąsła, a więc aby zapobiegać rozwojowi chorób, należy często odwiedzać dentystę. W trakcie wizyty dentysta sprawdza ogólny stan zdrowia jamy ustnej, a kiedy zauważy coś martwiącego, może natychmiast naprawiać oferując leczenie zachowawcze.

Rozpoczynającym krokiem leczenia zachowawczego jest aplikacja znieczulenia miejscowego, by zapewnić pacjentowi komfort. Leczenie bezbolesne gwarantuje pacjentowi spokój i bezpieczeństwo. Następnie istotne jest założenie koferdamu, specjalnego materiału gumowego. Jego celem jest izolacja leczonego obszaru od pozostałych zębów, dzięki temu również inne tkanki będą chronione.

Po całkowitym przyszykowaniu do bezbolesnego leczenia zachowawczego jest usunięcie próchnicy. Dentysta usuwa zainfekowany próchnicą obszar. Najistotniejszym działaniem tego etapu jest precyzja dentysty. Po wyleczeniu próchnicy powstaje ubytek, jaki należy wypełnić. Finałowym etapem leczenia zachowawczego jest odbudowa koloru, kształtu oraz poprawnych funkcji zgryzowych zęba. Poprzez wypełnienie stomatolog zatroszczy się o to, żeby pacjent odzyskał dobrze ukształtowany oraz ładny ząb, który w poprawny sposób będzie stykał się z pozostałymi.

To oznacza, że leczenie zachowawcze znajduje się na liście wśród najważniejszych zabiegów stomatologicznych. Częste kontrole zębów i leczenie dają gwarancję wielu lat bez trudnych zabiegów.

Strona używa cookies
Ok