O implantach stomatologicznych sporo się słyszy, jednak wśród największych zalet implantów, zazwyczaj wymienianą przez dentystów jest ich solidność. Na zabiegi z implantami w gabinecie stomatologicznym należy przeznaczyć czas, jednak skutki są zdecydowanie tego warte. Raz umieszczony implant dentystyczny, jaki dobrze zrośnie się z kością, zdaniem dentystów może posłużyć nawet do końca życia. Wymogiem tego, jest przestrzegać zasad higieny zębów i dziąseł i regularne umawianie się na spotkania kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
O żywotności implantów stomatologicznych przesądzają surowce, z których są one przygotowywane. Zwykle wykorzystywane do tworzenia implantów to cyrkon i tytan. Choć tytan jest nieco mniej estetyczny, jego trwałość i właściwości to wielka zaleta. Z reguły tytanowa śruba implantu dentystycznego nie jest zauważalna, ponieważ kryje się w dziąśle, jednak czasami linia dziąseł ulega obniżeniu. Patrząc na estetykę cyrkon góruje nad tytanem, dlatego że kolorem bardziej przypomina naturalne zęby. Biorąc jednak pod uwagę jakość tych materiałów, każdy z nich sprawdza się wyśmienicie. Wyróżniają się dużą wytrzymałością na skoki temperatur czy ścieranie.
Oprócz tego organizm ludzki wyjątkowo je toleruje, więc jeżeli zostaną zaakceptowane w momencie wszczepienia w klinice dentystycznej, właściwie nie zdarza się, żeby na dalszych etapach implant dentystyczny wywoływał problemy. Swoją trwałość implanty cechują się również ze względu na odporność na siłę nacisku podczas posiłków. Biorąc pod uwagę trwałość i wygląda podobny do prawdziwych zębów, implanty zębów są zazwyczaj polecanym przez lekarzy dentystów protetycznym uzupełnieniem.
Ilość kości jest sprawą kluczową dla aplikacji implantów stomatologicznych. Usunięcie zębów powoduje przeistoczenia jamy ustnej zarówno biorąc pod uwagę aspekt estetyczny jak i zdrowotnym. Nieuzupełniony brak skutkuje występowaniem postępującego zaniku kości szczęki, co z czasem negatywnie wpływa na pozostałe zęby. Brak podparcia może spowodować, że one również będą się ruszać, a w efekcie wypadać. Z uwagi na to także wypełnienie braku jest też ważne. Żeby zabieg aplikacji implantów zębowych był dostępny, w miejscu zabiegowym musi być wystarczająca ilość kości. Zdarza się czasem tak, że pacjenci chcący uzupełnić brak implantem stomatologicznym mają za małą ilość kości. Nie jest to jednak problem, bo to nie odbiera im to możliwości całkowicie, by implant dobrze się zrósł i zachował w dobrym położeniu.
Niewielką ilość kości da się odtworzyć. Współczesne surowce stosowane w leczeniu stomatologicznym pozwalają nie tylko na wszczepienie nowego materiału kostnego. Wykorzystywany materiał zwykle wspomaga naturalny przyrost kości. Właśnie dlatego zabiegi sterowanej regeneracji kości stały się popularne i wykorzystywane przez najlepszych dentystów. Taka metoda regeneracji kości przed wszczepieniem implantów zębów jest całkowicie bezpieczny, a stomatolog implantolog wykonuje go przy znieczuleniu miejscowym. Dentysta zamieszcza specjalny materiał w miejscu dotkniętym zanikiem, a potem zabezpiecza go stworzoną do tego membraną. Na ostateczną odbudowę kości pod implanty stomatologiczne niestety należy poczekać ok. 3-6 miesięcy. Po upływie tego czasu stomatolog może bezpiecznie zaaplikować implant.
Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych można wykonywać na 2 sposoby. Najbardziej znany zabieg wszczepiania dwufazowych implantów składa się na 2 główne etapy. Po pierwsze w szczęce wszczepiany jest implant zęba, w drugim stomatolog implantolog aplikuje protezę po całkowitym przyjęciu się implantu. Nowoczesne metody sprawiły, że dostępny jest sposób wszczepienia implantów zębowych w jeden dzień, czyli jednofazowych implantów.
Implanty tylko w jeden dzień charakteryzują się tym, że w czasie jednego zabiegu pacjent otrzymuje tak samo implant, a także protezę zęba. Jak wiadomo pełen proces poprzedzają specjalistyczne badania diagnostyczne, aby pacjent poznał znaczenie wszystkich działań podejmowanych przez dentystę, jednak proces odbudowy ma miejsce w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podstawowym warunkiem do zastosowania implantów w jeden dzień jest idealny stan zdrowia dziąseł, zębów i samej kości żuchwy lub szczęki w miejscu wszczepu.
Bez względu na sposób implant musi się zrosnąć z kością, ale w przypadku jednofazowych implantów całkowity proces przebiega pod koroną protetyczną, a pacjent może normalnie jej używać. Biorąc pod uwagę ilości luk i wstawianego uzupełnienia protetycznego – mostu, korony czy pełnej protezy – w trakcie integracji implantu z kością pacjent korzysta z tymczasowej protezy. Po pełnym połączeniu się implantu z kością stomatolog zamienia tymczasową protezę na uzupełnienie właściwe. Nie zmienia to jednak tego, że tymczasowa proteza doskonale sprawdza się i umożliwia zyskanie wspaniałego kompletnego uśmiechu w jeden dzień.