Automatyczne podlewanie roślin w ogrodzie
23 września, 2021
Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant zębowy – z jakiego powodu warto?
21 czerwca, 2022

Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Aparat na zęby Invisalign to innowacyjna technologia leczenia wad zgryzu. Niewidzialne nakładki przywędrowały do Polski z USA i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Przezroczyste nakładki na zęby Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy wolą uniknąć leczenia klasycznym aparatem na zęby.

<a href=”https://edclinic.pl/niewidoczny-aparat-na-zeby-orthocaps/”>ortodonta toruń</a>

Czym jest Invisalign?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wadę uzębienia z użyciem niewidzialnych nakładek, czyli alignerów, które tworzy się ze specjalistycznego materiału termokurczliwego. Odwrotnie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na bardziej komfortowe noszenie oraz większą elastyczność. Nakładki Invisalign można zdjąć przed posiłkiem. Ważnym jest, by alignery były noszone na zębach 22 godziny dziennie. Co również istotne, samo leczenie aparatem ortodontycznym Invisalign trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .

<a href=”https://edclinic.pl/ruchomy-aparat-na-zeby/”>ortodonta toruń</a>

Niewidoczny aparat zębowy – w jaki sposób to działa oraz jak wygląda przebieg całego leczenia?

Aparat zębowy Invisalign leczy wady uzębienia przez odpowiedni nacisk na konkretne zęby. Noszony przed właściwą ilość czasu sprawia, że zęby delikatnie przemieszczają się. Silikonowe nakładki na zęby – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny proces noszenia i wymiany trwa tak długo, dopóki wada zgryzu pacjenta zostanie zupełnie skorygowana.

Proces leczenia zaczyna się od diagnostyki w gabinecie wybranego ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta oraz przeprowadza wstępne badania . Następnie pobiera zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjent dostaje również cyfrową wizualizację uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt procesu leczenia aparatem na zęby Invisalign <a href=”https://edclinic.pl/jak-wyglada-leczenie-aparatem-na-zeby-invisalign/”>ortodonta toruń</a>.

Na podstawie wykonanego modelu cyfrowego lekarz <a href=”https://edclinic.pl/ortodoncja/”>ortodonta toruń</a> wręcza pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek na zęby, które pacjent nosi zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta wyznacza też długość trwania leczenia zgryzu pacjenta.

Wizyty kontrolne w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, czyli są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia klasycznym aparatem zębowym. Na takiej wizycie ortodonta sprawdzi postępy w leczeniu i przydzieli pacjentowi kolejne nakładki na zęby.

Jakie są korzyści z leczenia aparatem na zęby Invisalign?

Niewątpliwie największą zaletą leczenia Invisalign jest przezroczystość samych nakładek na zęby. Nakładki trzymane na zębach są praktycznie w ogóle niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo nakładki można zdjąć przed posiłkiem, jak i także np. przed ważnym wydarzeniem.

Czas trwania leczenia jest znacznie krótszy niż korekcja klasycznym aparatem na zęby. Jeśli wada zębów jest niewielka, proces leczenia może trwać jedynie kilka miesięcy.

Nakładki na zęby Invisalign to też niezwykła wygoda i komfort noszenia. Alignery zostały stworzone ze specjalistycznego materiału termokurczliwego, dlatego też nie zawierają metalowych elementów. Sprawia to, że ryzyko otarć i zranień jest znikome.

Przez swoją mobilność, nakładki ortodontyczne Invisalign bez problemu można utrzymać w czystości. Najlepszym działaniem podczas higienizacji nakładki jest używanie szczoteczki . Aparat Invisalign należy czyścić po każdym posiłku. Co więcej, pacjent nie potrzebuje zmieniać swoich nawyków czyszczenia jamy ustnej. Wystarczy zdjąć aligner przez myciem zębów.

Noszenie aparatu na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy podczas mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w pierwszych dniach od rozpoczęcia korekcji.

<a href=”https://edclinic.pl/ortodoncja-co-to-jest-aparat-retencyjny/”>ortodonta toruń</a>

Jakie wady leczy się przy pomocy aparatu na zęby Invisalign?

Leczenie przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi Invisalign sprawdza się w przypadku zarówno skomplikowanych wad zgryzu, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest zwłaszcza polecane osobom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

Są to małe albo znaczne przerwy między wybranymi zębami. Wada pojawia się, podczas kiedy szczęka jest za duża w porównaniu do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, gdy pacjent zamyka usta, a poszczególne zęby dolne zakrywają zęby na górze. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ścierają się ze sobą, co powoduje widoczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która charakteryzuje się zbyt głębokim zachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Skutkiem są liczne wady, na przykład zużycie się zębów albo ból w szczęce. Jeśli wada nie jest leczona u ortodonty, może to prowadzić całkowitego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna – to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych w przód. Z reguły jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która za mocno w przód.

Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość odznacza szczęka, która nie potrafi zmieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma odpowiedniego miejsca w żuchwie na utrzymanie wszystkich zębów na łuku zębowym.

<a href=”https://edclinic.pl/bezplatna-konsultacja-ortodontyczna-sprawdz/”>ortodonta toruń</a>

Strona używa cookies
Ok