Aplikacja implantów stomatologicznych to dość złożony proces dlatego niezbędne są wstępne przygotowania. Od samego pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Bazowym zadaniem pacjenta jest opisanie dentyście własnych oczekiwań oraz przybliżenie historii chorób, które mogłyby być przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów w tym momencie wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli cyfrową technologię, jaka wskazuje pacjentowi efekt pełnego leczenia implantologicznego zanim się ono rozpocznie.
W czasie przygotowania wykonane zostaną niezbędne badania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego powodu przed aplikacją implantów stomatologicznych konieczne są szczegółowe badania morfologiczne. Istotny jest tu czas krzepliwości krwi, stężenie elektrolitów i OB. Potrzebne to do tego, by stomatolog mógł precyzyjnie ocenić, czy czas gojenia się po założeniu implantu przebiegnie odpowiednio. Poza przeprowadzeniem badań krwi wymagane są także badania generalnie zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. Tą metodą będą wykluczone choroby zębów oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed wszczepieniem implantów niezbędne będzie dokładne wyleczenie chorób zębów, żeby bakterie w jamie ustnej , nie zawadziło w pomyślnym zespojeniu się implantu i kości. Oprócz tego koniecznym etapem przygotowań do założenia implantów stomatologicznych są badania RTG. Dentysta za pomocą zdjęć RTG albo tomografii komputerowej, określa stan kości, zatok szczękowych oraz układu nerwów.
Po wykluczeniu przeciwwskazań oraz podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym krokiem będzie wykonanie wycisków. Tak lekarz implantolog dopasowuje średnicę, długość implantu i formę protezy do odpowiednich warunków pacjenta. W ten sposób pacjent uzyska doskonale dopasowaną dla niego protezę.
W jakich sytuacjach wybierane są implanty zębów?
Identyczne przygotowania do założenia implantów zębów stosuje się niezależnie od przyczyny utraty zębów. Konieczność użycia implantów może pojawić się na skutek wyrwania zęba; wypadania zębów ze względu na obecność nieleczonych chorób przyzębia i dziąseł (np. paradontoza) albo z uwagi na uraz; zachowania niewykształconych zębowych zawiązek lub bezzębia. Przeważnie do stomatologa zgłaszają się pacjenci, którzy już utracili ząb oraz pragną to zmienić.
Jest też tak, że badanie stomatologiczne wskaże, że naprawianie zainfekowanego zęba jest niemożliwe albo nie ma sensu i najmądrzejszym sposobem jest jego wyrwanie a następnie zastąpienie go dobrym implantem zębowym. Znaczna grupa stomatologów za każdym razem najpierw stawia na leczenie zębów. Kompleksowa diagnoza pozwala dentyście ustalić, czy w danym przypadku trzeba ratować ząb, czy lepszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba a następnie jego odbudowa protetyczna.
Dzięki współczesnym rozwiązaniom stomatologicznym, implantami da się zastąpić pojedynczy ząb lub większą część uzębienia. Obecne możliwości techniczne można wykorzystać do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż do odtworzenia pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, aby jeden po drugim aplikować implanty stomatologiczne, ale obecnie mogą stać się bazą dla protez . Stomatolog może na nich opierać protetyczne mosty oraz tradycyjne protezy zakrwające większe luki. By zaaplikować protezę na stałe konieczne są tylko cztery lub sześć implantów stomatologicznych.
Co robić po aplikacji implantu zęba
Po wszczepieniu implantów zębów dentysta wystawia dla pacjenta listę zaleceń, jakich trzeba się trzymać. Bezpośrednio po zabiegu należy przygryzać sterylny gazik na czas 30 minut po zabiegu. Kilka pierwszych godzin nie można jeść, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne oraz lekkie. Trzeba także unikać parzących dań, by nie ogrzewać jamy ustnej, co mogłoby nasilić dolegliwości bólowe. Dentyści w tego typu sytuacjach zawsze zalecają korzystanie z lodowatych okładów, a także ssania kostek lodu oraz spożywania lodowatych napojów.
Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie przestrzegać przepisanych przez dentystę dawek środków przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, a może zaszkodzić. Implanty potrzebują precyzyjnej higieny zębów. W tym zakresie pomocne będą antybakteryjne, łagodzące płukanki. Podobnie w przypadku mycia zębów lepiej używać szczoteczkę miękką oraz ostrożnie oczyszczać jamę ustną, by nie urazić miejsca zabiegowego i nie zniszczyć szwów.
W pierwszych dniach konieczne jest odstawienie używek np. papierosów. W ciągu co najmniej trzech tygodni należy unikać solarium, sauny, pływania i pozostałych rodzajów fizycznego wysiłku. Dentyści za każdym razem mówią pacjentom, by nie podrażniali językiem ani palcami obszaru wszczepu, żeby uniknąć powikłań. Najistotniejszym wymogiem jest przestrzeganie wszystkich wyznaczonych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, nawet jeżeli pacjent nie widzi niepokojących objawów. Poprzez wizyty, dentysta sprawdza przebieg procesu leczenia oraz może stwierdzić, czy zespojenie kości z implantem przebiega dobrze. Po zakończeniu leczenia konieczne są częste wizyty kontrolne co najmniej 1-2 razy na rok.