Najem lub sprzedaż mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Montaż pompy ciepła – dlaczego warto?
16 września, 2021

Chirurg stomatolog szczękowy przeprowadza wiele różnych, zazwyczaj wymagających szczególnych umiejętności zabiegów w stomatologii. Dotyczy to leczenia problemów szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek oraz twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z dziedziny leczenia wad zgryzu, usuwania zapaleń, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog szczękowy także wszczepia implanty. Do zabiegów przeprowadzanych przez chirurga stomatologa należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny, a ponadto jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki wybijają się w jamie ustnej na samym końcu, zwykle powodują sporo trudu. Zdaniem chirurga stomatologa prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów się nie narusza. Bywają jednak takie czynniki, jakie oznaczają, że nieuniknione będzie usunięcie ósemki. W takiej sytuacji należy wybrać się do stomatologa chirurga , który zaradzi na problem.

Często proces wyżynania się ósemek jest nieprzyjemny na przykład z powodu braku przestrzeni w jamie ustnej. Ósemki, które mają utrudnioną drogę wyrzynania, napierają na pozostałe zęby. To sprawia często trudny do zniesienia ból i przemieszczanie się sąsiednich zębów. Za mała ilość miejsca w jamie ustnej dla konkretnych zębów może oznaczać trudności podczas pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to niepotrzebny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga niezbędne jest również wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ta przypadłość może bez przeszkód atakować pozostałe zęby, z uwagi na to należy zlikwidować jej źródło. Zdarza się też tak, że wokół zęba powstaje zaawansowany stan zapalny , zwykle spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego jest jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w klinice stomatologicznej

Leczenie kanałowe jest niezwykle dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że niełatwo jest dotrzeć do każdego z rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji potrzebna jest resekcja zęba. Zabieg polega na dojściu do przeoczonej części zębowego kanału, w którym znajduje się infekcja.

Zwykle resekcja zęba niezbędna jest, gdy stomatolog nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład z uwagi na nietypową budowę kanału. Zdarza się, że dookoła zmienionej tkanki znajduje się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog rozcina śluzówkę, aby dojść do kości oraz wnikliwie obejrzeć ząb i wyjąć objęte chorobą elementy. Chirurg wykonuje resekcję zęba korzystając z mikroskopu. Dzięki temu, każdy zabieg jest wyjątkowo precyzyjny i umożliwia dentyście dotrzeć do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. W chwili, gdy kanał jest już dobrze czysty nabija go przeznaczonym do tego cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant

W rezultacie utraty lub ekstrakcji zęba z upływem czasu zachodzi zanik kości. Dzieje się tak poprzez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeżeli odpowiednio szybko chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby móc zaaplikować implant niebezpośrednio konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a gojenie zachodzi zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał czerpany jest od pacjenta, przeważnie chirurg stomatolog szczękowy bierze go z żuchwy lub z brody. Głównym przeznaczeniem tego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog szczękowy może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu stomatologicznego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok