Brak zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, aby nie doszło do następnych zmartwień. Sąsiednie zęby oraz zęby naprzeciwko wymagają wsparcia, inaczej one również mogą zacząć się chwiać, a w rezultacie wypadać. Dlatego zalecane jest jak najszybciej wypełnić lukę. Wśród najczęściej stosowanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą nadal mieścić się zęby, jakie zostaną oparciem dla mostu. Ten sposób uzupełnienia protetycznego może więc być zastosowany gdy brak znajduje się pomiędzy zębami sąsiednimi. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że można w ten sposób wymienić do trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są znacznie bardziej komfortowe od ruchomych protez. Choć duża część pacjentów boi się drobinek jedzenia wchodzących pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ odpowiednio dostosowany most na to nie pozwala i pokarm nie wchodzi do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne i estetyczne wypełnienie.
Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych
Most protetyczny charakteryzuje się wyjątkowo prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, jakie umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, co zasłania brak zęba. Wyróżniamy dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny zakłada się na przygotowane graniczące zęby, czasami bywa też tak, że filarami stają się implanty dentystyczne. Ten typ mostu jest niezwykle wytrzymały i używany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają również miejsca, gdzie koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka metoda jest rzadziej używana, ponieważ jest bardziej nietrwała i można nią zastąpić tylko jeden ząb.
Przeważnie mosty protetyczne w stomatologii wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – zwykle ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z którego przygotowywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.
Most protetyczny – wskazania
Wykonanie mostu protetycznego zalecane przez stomatologów jest głównie takim pacjentom, którzy planują na stałe uzupełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, jednak nie mogą przeznaczyć kosztów na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby zlikwidować powstałą przerwę i zahamować wzmagające się przesuwanie się zębów pobocznych oraz opóźnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale też prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie u dentysty działa w ten sposób, że przywracamy właściwy rozkład sił w trakcie żucia oraz prawidłowe funkcje i konstrukcję zgryzu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na zbierające się w przerwie resztki pokarmu. Najważniejszym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki trzeba spełnić, aby stomatolog mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.
Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?
Bazowym etapem każdego zabiegu stomatologicznego jest pełna diagnoza i badania, jakie pozwolą dentyście sprawdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy stomatolog nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do pracy. Jeśli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Z tego powodu stomatolog musi trochę je oszlifować, aby następnie możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Pomimo obaw wielu osób szlifowanie zębów nie boli, ponieważ mieści się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a przeprowadzający go lekarz stomatolog zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy założeniu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby zostaną już oszlifowane, następnym etapem wykonania mostu protetycznego jest pobranie odpowiednich wycisków. Dzięki nim, stomatolog protetyk stworzy indywidualnie dobrany most. Na ten czas, gdy protetyk tworzy dopasowany most protetyczny, stomatolog zakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem zakłada na stałe.
Mosty protetyczne – główne zalety wybrania
Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i estetyka. Dzięki nim możemy odbudować kilka zębów jednocześnie i przywracamy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz komfort.