Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020

RTG zębów w stomatologii

Radiologia u stomatologa służy celnej diagnostyce problemu. Stomatolodzy wykonują prześwietlenia radiologiczne, aby mogli uzyskać szczegółowe dane na temat umiejscowienia oraz kondycji zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na dostrzeżenie problemów, niedostępnych dla oka, podczas zwyczajnego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to po prostu rentgen zębów. Zazwyczaj te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo pokazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu umożliwia dentyście diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne wskazuje położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które odtwarza obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań RTG w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przeprowadza się dla wielu działów dentystyce. Z reguły, specjalistycznego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG uznaje się również jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego ustalenia umiejscowienia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak dużą lukę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, trzeba wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub doznał urazu zębów lub szczęki, dentysta także wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeśli ugrzęzło ono w kanale zęba, a do tego jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Z reguły dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, by ocenić jego efekty.

Jak przebiega RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie często w gabinetach dentystycznych wykonuje się badania radiologiczne na miejscu od ręki w czasie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie mają potrzeby zapisania się na dodatkową wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymaga od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak zazwyczaj zjeść coś, pić oraz wziąć swoje leki.

Konkretnym przygotowaniem przed prześwietleniem RTG zębów jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów z obszaru szyi i twarzy. Tak więc na RTG u dentysty trzeba przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem trzeba zdjąć protezy, okulary oraz słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologii, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto dodać, że dentysta, który wykonuje RTG rozmawia z pacjentem oraz informuje go o poszczególnych etapach badania.

Zdjęcia RTG budzą obawy, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, ale nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie robienia prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Nie powinno się jednak wykonywać RTG zbyt często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, dlatego trzeba pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń rentgenowskich muszą unikać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG u dentysty.

Z racji tego, że RTG zębów da się przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto wymienić zalety takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która zazwyczaj zajmowała sporo miejsca oraz mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można bezpiecznie przechowywać w pamięci komputera. To ważna zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie obrazu prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć oraz dowolnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z gromadzenia odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok