Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy odpowiednio wybrać lekarza, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny stomatolog dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla małego dziecka. Jeżeli zatem masz w planach zabrać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi adresowane dla dzieci. Większość gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Najważniejsza jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na maskotkach. Istotny jest także udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa stres rodziców, dlatego bardzo istotna jest też swobodna rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluszkowi najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, zabawki,klocki  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to tylko niepotrzebne detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet stomatologiczny powoduje, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dlatego nie wpada w nerwy i prościej odwrócić jego uwagę i wykonać niezbędne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla maluchów

Są wśród nas osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Zaniedbane mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także innowacyjnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest uspokojone wręcz trochę otumanione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? To zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza malucha w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dedykowanych dzieciom znajdziemy także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wykształcony i doświadczony. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma wymagane podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty lekarz powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa można też nagrodzić smakową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie należy się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Strona używa cookies
Ok