Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja domu -meble klasyczne
1 września, 2020

Utrata zęba równa się z koniecznością jego odbudowy, żeby nie dopuszczać do nowych problemów. Sąsiednie zęby oraz zęby naprzeciw potrzebują wsparcia, inaczej one też mogą zacząć się przesuwać,  a ostatecznie wypadać. Z tego powodu zalecane jest szybko wypełnić przerwę. Jednym z często używanych w stomatologii protez, są mosty protetyczne. Aby móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą nadal znajdować się zęby, które będą oparciem dla mostu. Ten typ wypełnienia może więc zostać używany jeśli przerwa znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Znaczącym atutem tego rozwiązania jest to, że da się w ten sposób zastąpić do trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są o wiele wygodniejsze od protez ruchomych. Chociaż wielu pacjentów boi się resztek pokarmów przenikających pod most, dentyści przekonują – nie trzeba się martwić, ponieważ dobrze dostosowany most na to nie pozwala i pokarm nie wchodzi do środka. Warto przemyśleć kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne i estetyczne uzupełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, które nakłada się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, które zastępuje utracony ząb. Istnieją 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny montuje się na wcześniej spreparowane przyległe zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami są implanty stomatologiczne. Taki typ mostu jest szczególnie trwały i wykorzystywany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają również miejsca, w jakich koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej używana, ponieważ nie jest tak trwała i da się nią uzupełnić tylko pojedynczy ząb.

Zwykle mosty protetyczne w stomatologii przygotowywane są z kilku oddzielnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często wykorzystywane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z którego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego zalecane jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba albo zębów, lecz nie chcą wydać na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zlikwidować widoczną przerwę i zatrzymać nasilające się chwianie się zębów pobocznych oraz opóźnić utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, dlatego że oddziałuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale też sam prezencję twarzy, która może przez to wyglądać staro. Uzupełnienie braku zęba w gabinecie dentystycznym działa w ten sposób, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił w trakcie żucia oraz prawidłowe funkcje i konstrukcję zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł ze względu na odkładające się w przerwie resztki pokarmu. Najważniejszym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, aby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest diagnoza i badania, które pozwolą dentyście sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest dobrą opcją, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy stomatolog nie zauważy żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do działania. Jeżeli oparciem dla mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Do tego stomatolog musi trochę je oszlifować, aby następnie możliwe było indywidualne dobranie mostu. Mimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ zachodzi w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza struktury zębów, a przeprowadzający go lekarz stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie potrzebny przy zakładaniu mostu na implantach. Gdy zęby zostaną już przygotowane, następnym krokiem zakładania mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk będzie mógł wykonać doskonale dobrany most. W czasie, kiedy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, stomatolog nakłada tymczasowy most, którego zadaniem jest ochrona przygotowanych zębów. Gdy w końcu most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a następnie aplikuje na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i estetyka. Za ich pomocą możemy odzyskać kilka zębów na raz i przywracamy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu oraz całkowity komfort.

Mosty protetyczne

Strona używa cookies
Ok