Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzatory Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki na dowód
2 września, 2020

Szkolenie na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują konkretnych uprawnień. Według przepisów prawa konieczne jest tradycyjne prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, pozwolenie Starosty, a także potwierdzenie zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej konieczne są wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą zdolność prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie gwarantuje zdobycie wszelkich wymaganych dokumentów. Dla osób, które uzyskały już uprawnienia wcześniej dostępne są uzupełniające szkolenia, które poszerzą osiągnięte kompetencje. Żeby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Głównym warunkiem obok posiadania podstawowego prawa jady właściwej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast badania lekarskie można wykonać po szkoleniu lub w jego czasie.

Dla kogo przeznaczone jest kurs na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi szczególnie osoby, które zamierzają prowadzić te pojazdy w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z podniesionym ryzykiem kolizji. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach może zignorować sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Z uwagi na to kierowca musi wyróżniać się błyskawiczną reakcją, sprawnością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są te, które nadają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej lub gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie zainteresuje także kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, Służbie Parku Narodowego i innych służbach bezpieczeństwa. Posiadając takie uprawnienia można też prowadzić bankowozy i pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane w pełni przygotuje kierowcę do pracy w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia kierowców

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był przygotowany w taki sposób, aby nauczył kierowcę reagowania na niebezpieczne sytuacje na drodze i wychodzenia z nich bez kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo zarówno swoje, jaki i pasażerów czy osób trzecich potrzebujących pomocy. Szkolenie demonstruje niebezpieczne sytuacje, gdy prawdopodobna jest utrata kontroli nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy podnoszą swoje zdolności, potrzebnych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające stworzono dla kierowców, mających już uprawnienia. W skład szkolenia wchodzą zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz wewnętrzny egzamin. W tematach, które są w zajęciach teoretycznych są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Ważnym elementem jest też przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które jest podstawą do odebrania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dopełnieniu wszelkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy w charakterze kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Każdy kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat i prawo jazdy tej samej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najszybszą formą wpisania się na szkolenie, jest wypełnienie zgłoszeniowego formularza. Wszelkie materiały szkoleniowe i egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Także zaliczenie badań psychologicznych oraz lekarskich dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy bazują na doświadczeniu i wiedzy, które cierpliwie przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia za pomocą znakomitej organizacji i korzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi przygotowuje kierowców do jazdy w ekstremalnych warunkach. Kształcenie zgodne z przyjętymi normami, warunki nauczania i znakomita kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego udziału w ruchu drogowym w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Pojazdy uprzywilejowane szkolenie

 

Strona używa cookies
Ok