Sprzątanie biur i zakładów pracy – cennik usług
11 lutego, 2021
Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania
11 lutego, 2021

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa konieczne jest tradycyjne prawo jazdy właściwej kategorii, pozwolenie Starosty, a także potwierdzenie zaliczenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej niezbędne są pozytywne wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które poświadczą zdolność kierowania pojazdami. Pełne szkolenie zapewnia uzyskanie wszelkich koniecznych dokumentów. Dla osób, które zdobyły uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się uzupełniające szkolenia, które poszerzą posiadane umiejętności. Aby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Podstawowym warunkiem obok posiadania tradycyjnego prawa jady właściwej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Natomiast badania lekarskie i psychologiczne można przejść po zakończeniu szkolenia albo w jego trakcie.

Dla kogo szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane przyciąga głównie osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z wysokim ryzykiem kolizji. Według kodeksu drogowego są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy zachowaniu przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wyróżniać się błyskawiczną reakcją, sprawnością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są te, które wysyłają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej oraz gminnej. Według przepisów ruchu drogowego to są również pojazdy ratownictwa medycznego, chemicznego albo wodnego. Szkolenie zainteresuje kierowców chcących zatrudnić się w Służbie Celnej, Straży Granicznej, i innych służbach bezpieczeństwa. Zdobywając takie uprawnienia można również kierować bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Organizacja i program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został stworzony tak, by nauczył kierowcę reagowania na ryzykowne sytuacje w ruchu drogowym oraz unikania kolizji. Dzięki technikom ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo na równi swoje, jaki i pasażerów oraz innych osób wymagających pomocy. Szkolenie prezentuje ekstremalne sytuacje, w jakich prawdopodobna jest utrata panowania nad pojazdem. Poprzez szkolenie kierowcy doskonalą swoje zdolności, niezbędnych do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wchodzą zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz egzamin wewnętrzny. W liście tematów, które znajdują się w zajęciach teoretycznych są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Ważnym segmentem jest również przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które jest podstawą do uzyskania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszelkich formalności kierowca zdobywa uprawnienia do pracy w roli kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat oraz prawo jazdy tej samej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najwygodniejszą formą zapisania się na szkolenie, jest wypełnienie zgłoszeniowego formularza. Wszelkie szkoleniowe materiały i egzaminy zapewnia ośrodek szkolenia. Również przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje oraz dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy bazują na wiedzy i latach doświadczeń, które szczegółowo przekazują kursantom. Utworzony program szkolenia dzięki doskonałej organizacji oraz zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców jazdy w ekstremalnych warunkach. Nauka zgodna z obowiązującymi normami, doskonałe warunki nauczania i znakomita kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane fundamentem bezpiecznej pracy oraz odpowiedzialnego udziału w ruchu drogowym w każdej, nawet najniebezpieczniejszej sytuacji.

Nie czekaj zapisz się na:  Szkolenie na kierowcę karetki

Strona używa cookies
Ok