Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci, czyli co zrobić dla swojego malucha?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależne jest w głównej mierze od stylu prowadzenia pojazdów. Niezwykle często gorączkowe i nierozważne manewry na jezdni są powodem kolizji i wystawiają innych na straty materialne i zdrowotne. Największym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy dość często przeceniają możliwości swoich pojazdów i podejmują bezsensowne ryzyko. Zachowania takie jak wyprzedzanie w zakazanym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na naszych ulicach, która nierzadko prowadzi do tragedii. Teraz największym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek organizujących kursy jazdy defensywnej jest kształtowanie świadomości młodych kierowców co do oceny zagrożeń na drodze i zamiarów innych uczestników ruchu. Propagowanie idei jazdy bezpiecznej to nieodzowny element kształcenia w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Podpowiemy Tobie zatem jak jak zachowywać się na drodze kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie przeszkadzać innym kierowcom.

Przygotowanie samochodu do drogi do podstawa

Zawsze przed, długą trasą zobacz czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Bardzo często źródłem kolizji są czynniki pochodzące z złej kondycji pojazdów. Bardzo groźna jest usterka auta na zatłoczonej drodze, gdy kierowca nie może uciec na pobocze. Pewnym rzeczom da się jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Rozpocznij od weryfikacji ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Sprawne opony samochodowe chronią przed nagłym poślizgiem i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Kolejną równie ważną czynnością jest przegląd świateł samochodowych. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zadbaj także o mocne hamulce, przez które unikniesz zderzenia z wyskakującą z lasu zwierzyną. Skontroluj również zasób płynów eksploatacyjnych. zanim odpalisz samochód przemyj szyby i lusterka, by móc lepiej obserwować drogę i pobocze. W sumie wszystkie te czynności trwają chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą uratować nam życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do podróży i jak gasimy swoje emocje ma niebagatelny wpływ na technikę jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak nagłe zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Wiedza o standardowych na danym odcinku drogi zagrożeniach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca powinien także zatroszczyć się o odpowiednią pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób wygodny, tak aby utrzymywać optymalną odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel kierowcy w ergonomiczny sposób, a następnie dopasuj lusterka w taki sposób, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku powinieneś mieć możliwość obserwacji całej jezdni. Podczas długiej podróży bardzo ważny jest komfort podróżowania. Dobierz odpowiednią wilgotność i temperaturę w wnętrzu kabiny, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej bardzo ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może wpływać na dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie ruchome elementy wyposażenia samochodu, bagaże, czy schowane w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być zabezpieczone, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich zadań lepiej przygotuje Cię do trasy.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Bardzo często zdarza się nam obserwować manewry innych użytkowników dróg . Jednak, czy potrafimy wyciągać z tych obserwacji sensowne wnioski? Podczas nauki na prawo jazdy instruktorzy mówią o zasadzie ograniczonego zaufania. Praktycznie wdrożenie tej zasady jest bardzo pomocne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Rzecz jasna nie zawsze umiemy przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez ostrzeżenia. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się zbytecznymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, możemy korzystniej ocenić postawy innych kierowców i szybciej odpowiedzieć na ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu dużo wcześniej ostrzegać innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Zbliżając się do świateł na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach wskazuje nam, że w za chwilę dla naszego kierunku także zapali się kolor wstrzymujący ruch. Patrz w lusterka, w szczególności przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, żeby uniknąć kolizji z pojazdem, który ten manewr zaczął przed nami. I na koniec, rób wszystko by jeździć kulturalnie. Nie stresuj siebie, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie zawsze dostajemy możliwość na dokładne przećwiczenie najczęściej występujących manewrów drogowych. Ograniczony czas ćwiczeń na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz więcej ośrodków szkoleniowych dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz zobaczyć na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak bezpieczniej jeździć. Wiele placówek doskonalenia stylu jazdy oferuje zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co odpowiednio rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawy szkolenia. Dużo czy niewiele, do Was należy ocena. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli czekasz na najbliższy kurs bezpiecznej jazdy, przyjdź do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Oferujemy ciekawe promocje i doskonałe zaplecze. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: jazda defensywna.

Strona używa cookies
Ok