Kurs na kierowcę straży pożarnej
11 lutego, 2021
Cykliczny serwis klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021

Kiedy chcemy, aby ogród wspaniale się prezentował, podstawowym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, jednak tradycyjne metody podlewania nie dość, że zabierają czas i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwyczajnej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w niewielkim ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To o wiele bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż i które także ułatwiają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zminimalizują nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli myślimy o większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik zakładany na kran, który umożliwia określanie momentu zraszania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja większego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania wymaga przygotowania w postaci rozplanowania i montażu całego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod powierzchnią. Konieczne jest zamontowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które będą odpowiadały do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród zraszaczy ogrodowych znajdziemy kilka różnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane z tego powodu, że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, a ich bazową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie są wybierane, ponieważ ich działanie może zostać wyregulowane w zakresie 360o. Kapitalnie zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i posiadają wiele funkcji i są wyższe pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą kreowaniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to sprawdzą się w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim typem nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 

Ogrody

Strona używa cookies
Ok